Jednorożce istniały naprawdę? Naukowcy nie mają wątpliwości

Jednorożce istniały naprawdę? Naukowcy nie mają wątpliwości

Młoda kobieta z jednorożcem — fresk w Palazzo Farnese w Rzymie
Młoda kobieta z jednorożcem — fresk w Palazzo Farnese w Rzymie
Źródło zdjęć: © wikimedia | © Corbis. All Rights Reserved.
16.04.2023 13:35

Jednorożce to jedne z najbardziej rozpoznawanych mitycznych stworzeń, których wyobrażenie pojawia się w wielu kulturach. Najnowsze badania zdają się rzucać nieco więcej światła na ich legendę.

Czy jednorożce naprawdę istniały? Badacze z Rock Art Research Institute School of Geography na Uniwersytecie Witwatersrand w RPA przeprowadzili bardzo ciekawe badania, które mogą potwierdzać genezę mitu o tych niezwykłych stworzeniach. I nie chodzi wcale o "syberyjskiego jednorożca" czy uroczego pieska-jednorożca. Kierujący badaniami dr David M. Witelson wyjaśnia, dlaczego jednorożce pojawiają się tak wielu kulturach.

Kulturowe nieporozumienie

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów nowych badań, warto zwrócić uwagę na znaczenie jednorożców w kulturze europejskiej. Wzmianki o jednorożcu, postrzeganym jako symbol czystości i łaski, często obdarzonym magiczną mocą, sięgają tysięcy lat wstecz do Biblii i europejskich tradycji sztuki i opowiadania historii. Dr Witelson opowiada, że brytyjscy kolonizatorzy przybywający do dzisiejszego RPA byli zdumieni, że miejscowi byli świadomi istnienia jednorożców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tech Winter Challenge: Relacja z akcji

Gdy koloniści odkryli, że starożytna sztuka naskalna w okolicy przedstawiała zwierzęta podobne do jednorożca, byli pewni, że zwierzę to musiało zostać zauważone w jakimś miejscu w regionie i wyruszyli na jego poszukiwanie. Jak się można było spodziewać, niestety nie udało im się nic znaleźć i założyli, że stworzenia na malowidłach musiały przedstawiać antylopy lub nosorożce. Nowe badania wskazują jednak na coś innego.

Naskalne rysunki przedstawiają stworzenia bardzo podobne do znanych nam wyobrażeń o jednorożcach. Witelson prześledził zapisane ustne tradycje i odkrył, że jednorogie stworzenia miały byś zwierzęcą manifestacją deszczu. Koloniści potraktowali rysunki na skałach dosłownie i prawdopodobnie nie rozróżniali, że były to stworzenia z opowieści i mitów, przypisując im rzeczywistość, która w rzeczywistości nie istniała.

Jednorożna antylopa na jednym z lokalnych rysunków naskalnych
Jednorożna antylopa na jednym z lokalnych rysunków naskalnych© Materiały prasowe | Stephen Townley Bassett

Czy jednorożce istniały naprawdę?

Niestety dr. Witelson zdaje się rozwiewać wszelkie wątpliwości: "Nie ma dowodów na to, że jednorożec był kiedykolwiek prawdziwym, biologicznym zwierzęciem. Podobieństwa kulturowe dotyczące mitów o jednorożcach należy traktować sceptycznie". Podkreśla również, że w kulturze lokalnej ludności pojawia się wiele stworzeń będących wyobrażeniem świata duchów, których istnienia nie da się potwierdzić. Nowa synteza południowoafrykańskiej etnografii, historii i pism wczesnych podróżników i kolonistów dostarcza jednak jednoznacznych dowodów na to, wyobrażenia o jednorożcach pojawiają się nie tylko w kulturze europejskiej i są znacznie starsze niż przypuszczano.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)