Jednorożce istniały naprawdę? Naukowcy nie mają wątpliwości

Jednorożce istniały naprawdę? Naukowcy nie mają wątpliwości

Młoda kobieta z jednorożcem — fresk w Palazzo Farnese w Rzymie
Młoda kobieta z jednorożcem — fresk w Palazzo Farnese w Rzymie
Źródło zdjęć: © wikimedia | © Corbis. All Rights Reserved.
16.04.2023 13:35

Jednorożce to jedne z najbardziej rozpoznawanych mitycznych stworzeń, których wyobrażenie pojawia się w wielu kulturach. Najnowsze badania zdają się rzucać nieco więcej światła na ich legendę.

Czy jednorożce naprawdę istniały? Badacze z Rock Art Research Institute School of Geography na Uniwersytecie Witwatersrand w RPA przeprowadzili bardzo ciekawe badania, które mogą potwierdzać genezę mitu o tych niezwykłych stworzeniach. I nie chodzi wcale o "syberyjskiego jednorożca" czy uroczego pieska-jednorożca. Kierujący badaniami dr David M. Witelson wyjaśnia, dlaczego jednorożce pojawiają się tak wielu kulturach.

Kulturowe nieporozumienie

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów nowych badań, warto zwrócić uwagę na znaczenie jednorożców w kulturze europejskiej. Wzmianki o jednorożcu, postrzeganym jako symbol czystości i łaski, często obdarzonym magiczną mocą, sięgają tysięcy lat wstecz do Biblii i europejskich tradycji sztuki i opowiadania historii. Dr Witelson opowiada, że brytyjscy kolonizatorzy przybywający do dzisiejszego RPA byli zdumieni, że miejscowi byli świadomi istnienia jednorożców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdy koloniści odkryli, że starożytna sztuka naskalna w okolicy przedstawiała zwierzęta podobne do jednorożca, byli pewni, że zwierzę to musiało zostać zauważone w jakimś miejscu w regionie i wyruszyli na jego poszukiwanie. Jak się można było spodziewać, niestety nie udało im się nic znaleźć i założyli, że stworzenia na malowidłach musiały przedstawiać antylopy lub nosorożce. Nowe badania wskazują jednak na coś innego.

Naskalne rysunki przedstawiają stworzenia bardzo podobne do znanych nam wyobrażeń o jednorożcach. Witelson prześledził zapisane ustne tradycje i odkrył, że jednorogie stworzenia miały byś zwierzęcą manifestacją deszczu. Koloniści potraktowali rysunki na skałach dosłownie i prawdopodobnie nie rozróżniali, że były to stworzenia z opowieści i mitów, przypisując im rzeczywistość, która w rzeczywistości nie istniała.

Jednorożna antylopa na jednym z lokalnych rysunków naskalnych
Jednorożna antylopa na jednym z lokalnych rysunków naskalnych© Materiały prasowe | Stephen Townley Bassett

Czy jednorożce istniały naprawdę?

Niestety dr. Witelson zdaje się rozwiewać wszelkie wątpliwości: "Nie ma dowodów na to, że jednorożec był kiedykolwiek prawdziwym, biologicznym zwierzęciem. Podobieństwa kulturowe dotyczące mitów o jednorożcach należy traktować sceptycznie". Podkreśla również, że w kulturze lokalnej ludności pojawia się wiele stworzeń będących wyobrażeniem świata duchów, których istnienia nie da się potwierdzić. Nowa synteza południowoafrykańskiej etnografii, historii i pism wczesnych podróżników i kolonistów dostarcza jednak jednoznacznych dowodów na to, wyobrażenia o jednorożcach pojawiają się nie tylko w kulturze europejskiej i są znacznie starsze niż przypuszczano.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)