Jedno miejsce na ISS pozostaje brudne - w celach naukowych
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czystość jest rzeczą nadrzędną. Astronauci co tydzień przeprowadzają generalne porządki i dezynfekują stację. Jednak jest jedno miejsce, które w celach naukowych pozostaje brudne.
W każdą sobotę na ISS organizowany jest "dzień sprzątania", w którego czasie astronauci przeprowadzają generalne porządki. Konieczna jest również dezynfekcja z użyciem środków przeciwbakteryjnych, ponieważ bakterie mogą gromadzić się w stale recyrkulowanym powietrzu wewnątrz ISS.
Jak podaje Universe Today, jest jednak jedno miejsce, które celowo pozostaje brudne, a to w ramach eksperymentu MatISS. Projekt testuje pięć innowacyjnych materiałów i to, jak skutecznie mogą one zapobiegać osiadaniu i rozwojowi mikroorganizmów wywołujących choroby w warunkach mikrograwitacji.
Eksperyment jest sponsorowany przez francuską agencję kosmiczną CNES i rozpoczął się w 2016 roku. Na ISS miały miejsce już trzy rundy testów. W czasie pierwszej przygotowano pojemniki na próbki, które ustawiono w trzech różnych lokalizacjach w europejskim module laboratoryjnym Columbus i pozostawiono je tam na 6 miesięcy.
Po powrocie próbek na Ziemię naukowcy scharakteryzowali osady na każdej powierzchni i wykorzystali materiał kontrolny do ustalenia odniesienia dla poziomu i rodzaju zanieczyszczenia.
W kolejnym eksperymencie przetestowano 4 różne materiały, które umieszczono w tym samym miejscu na stacji kosmicznej. Celem tego badania było lepsze zrozumienie, jak zanieczyszczenie rozprzestrzenia się w określonym czasie.
W trzecim podejściu naukowcy lekko zmodyfikowali dane i pozostawili próbki na rok. Teraz wróciły one na Ziemię i są analizowane. Próbki są m.in. z samoorganizującej się monowarstwy, zielonych polimerów, ceramicznych polimerów czyi hydrofobowej krzemionki.
Naukowcy są zdania, że takie materiały powinny powstrzymać bakterie przed przywieraniem i rozwojem na dużych powierzchniach, skutecznie ułatwiając ich czyszczenie i zwiększając higienę. Eksperyment ma na celu ustalenie, które materiały działają najlepiej.
ESA zauważyła, że wyniki badań mogą wpłynąć na wygląd i sposób budowania przyszłych statków kosmicznych. Planując długie misje kosmiczne z udziałem ludzi, eksperci będą musieli wziąć pod uwagę ograniczenie biozanieczyszczeń środowiska, w którym będą przebywać astronauci.