Jedno hasło do wszystkich kont online? To spory błąd
Test świadomości zagrożeń cybernetycznych wśród użytkowników, przeprowadzony przez Kaspersky Lab, pokazał, że wiele osób nadal nie wykazuje wystarczającej ostrożności, jeśli chodzi o swoje hasła. Tylko 38 proc. użytkowników tworzy mocne nowe hasła dla każdego konta, podczas gdy jedna osoba na siedem (14 proc.) posiada jedno hasło do wszystkich kont. Tacy użytkownicy ryzykują, że w przypadku wycieku danych zostanie przejętych kilka ich kont jednocześnie.
Poziom ryzyka nie jest znacząco niższy w przypadku tych, którzy wykorzystują tylko kilka haseł dla większej liczby kont (3. proc.), oraz tych, którzy wykorzystują różne wariacje tego samego schematu hasła (12 proc.). Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że według innego badania Kaspersky Lab jeden na 10 użytkowników wymyśla hasła o długości poniżej ośmiu znaków, podczas gdy 12 proc. nie stara się, aby ich hasła były trudniejsze do odgadnięcia poprzez wykorzystywanie np. wielkich liter, kombinacji liczb i liter, znaków interpunkcyjnych oraz innych zaleceń.
Badanie ukazało również, że klienci narażają swoje bezpieczeństwo, przechowując hasła w łatwo dostępnych lub niezabezpieczonych miejscach. Ponad połowa (5. proc.) respondentów przyznała, że zapisała swoje hasła na kartce, w telefonie, w plikach tekstowych na komputerze lub w przeglądarce. A kiedy przeglądarka proponuje zapisanie loginu i hasła, jedna trzecia (36 proc.) zgadza się na to, ułatwiając tym samym życie cyberprzestępców lub nieuczciwych osób, które mogą przejąć ich urządzenie.
Tę niefrasobliwość w stosunku do haseł wielu użytkowników tłumaczy tym, że nie przechowuje żadnych poufnych informacji na swoich komputerach. Takie przekonanie żywi 2. proc. respondentów, nie zdając sobie sprawy, że hasła i loginy są ulubionym celem cyberprzestępców. Ponadto, inne przeprowadzone niedawno badanie firmy Kaspersky Lab pokazało, że 73 proc. użytkowników wolałoby ujawnić swoje hasła, niż chodzić bez bielizny.
- Niestety, wiele osób nie zdaje sobie w pełni sprawy ze skali zagrożeń internetowych i nie traktuje wystarczająco poważnie ochrony swoich danych osobistych online, znacznie zwiększając ryzyko ich utraty - wyjaśnia David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab. - Mocne hasła, różne dla każdego konta, stanowią podstawowy element ochrony tożsamości cyfrowej, dlatego warto poświęcić chwilę i przygotować własny mechanizm generowania haseł, których nie da się łatwo złamać, ale można je łatwo zapamiętać. Istnieją również specjalne programy, które ułatwiają tworzenie i przechowywanie haseł –. dodaje.
Jak stworzyć dobre, mocne hasło?
Najprostsze do zapamiętania, ale i najłatwiejsze do złamania, są hasła składające się jedynie z cyfr lub liczb, zwłaszcza te do 8 znaków. Użytkownicy wybierają słowa z języka naturalnego lub numer telefonu, licząc że „lady13”. czy „bytom” nie wypadną im tak łatwo z głowy.
Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają hasła powyżej 8 liter, uzupełnione o znaki specjalne (np. !, ?, @), duże i małe litery oraz cyfry. Pomóc w zapamiętaniu takiego hasła może przerobienie realnego słowa (np. kalafior = K@!4Fi0. lub i love konstancin = iLuVk0n5T@ncIN).
Jeszcze skuteczniejsze będzie hasło generowane dla każdej strony z osobna. Choć brzmi to jako zadanie niemożliwe do wykonania, łatwo zapamiętać jest poszczególne przypadki, gdy do ich stworzenia posłużymy się kluczem.
Najprostszą opcją jest opracowanie systemu opartego na zastosowaniu bazowego słowa i dodanie do niego związanego z daną witryną przedrostka. I tak, używając utworzonego wcześniej hasła K@!4Fi0r, stworzyć możemy łatwo odpowiednik dla konta WP.PL –. wp.pl@K@!4Fi0r, Nasza-klasa – nasza-klasa@K@!4Fi0r czy Allegro – allegro@K@!4Fi0r.
Zamiast nazw portali możemy zastosować również słowa zastępcze, np. Allegro - zakupy@K@!4Fi0r, co utrudnia złamanie pozostałych haseł, jeśli przyjęty system tworzenia zabezpieczeń wpadnie w niepowołane ręce. Najwyższy poziom ochrony zapewnią jednak jedynie długie ciągi znaków, nieskładających się na żadne realnie istniejące słowo.
Źródło: Kaspersky Lab / WP.PL