Jeden z najlepszych deszczów meteorów. Kiedy oglądać Perseidy?

Perseidy to jedno z najjaśniejszych kosmicznych wydarzeń, które można obserwować na nocnym niebie. Orbita roju meteorów związanych z kometą z kometą 109P/Swift-Tuttle regularnie przecina ziemską orbitę, dzięki czemu w dniach 17 lipca - 24 sierpnia nad naszymi głowami pojawiają się "spadające gwiazdy". Warto już teraz ich wypatrywać i pamiętać, że prawdziwy, kosmiczny spektakl dopiero przed nami. Maksimum tego roju przypada bowiem na 12 i 13 sierpnia.

Deszcz meteorytów/zdjęcie ilustracyjne
Deszcz meteorytów/zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO

17.07.2024 | aktual.: 17.07.2024 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA zwraca uwagę, że Perseidy uznawane są za najlepszy deszcz meteorów w roku. Tworzące rój meteory szybko i spektakularnie przecinają ziemską atmosferę, często pozostawiając za sobą długie smugi światła. Perseidy mogą poruszać się z prędkością nawet 60 km/s, a w szczytowym momencie deszczu w ciągu godziny na niebie pojawia się ich nawet 100.

Perseidy 2024 - kiedy i gdzie oglądać?

Perseidy pojawiają się nad naszymi głowami od 17 lipca do 24 sierpnia. Ich maksimum przypada jednak w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tych dniach możemy liczyć na najbardziej spektakularne pokazy "spadających gwiazd", chociaż jest to uzależnione od warunków pogodowych. Deszcze meteorów, podobnie jak i inne zdarzenia kosmiczne najlepiej obserwować przy bezchmurnym niebie i z dala od zanieczyszczenia światłem.

Do obserwacji Perseidów nie potrzebujemy specjalnych urządzeń. Są one jasne i poruszają się dość szybko, więc nie powinniśmy mieć problemów z ich lokalizacją na niebie. Perseidy najlepiej obserwować późną nocą lub wczesnym rankiem. Meteory z tego roju nadlatują z okolic gwiazdozbioru Perseusza. W praktyce oznacza to, że obserwatorzy z Polski powinni spoglądać w kierunku północno-wschodnim i tam wypatrywać Perseidów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obecność Perseidów ma związek z kometą 109P/Swift-Tuttle, która została odkryta w 1862 r. przez Lewisa Swifta i Horace Tuttle. Ma szerokość 26 km i potrzebuje aż 133 lat, aby w pełni okrążyć Słońce. NASA zwraca uwagę, że 109P/Swift-Tuttle jest prawie dwa razy większa od obiektu, który hipotetycznie doprowadził do zagłady dinozaurów. Perseidy są pozostałościami tej komety, które w widowiskowy sposób spalają się w atmosferze.

Komentarze (0)