Jeden z najgorszych objawów koronawirusa. Wiadomo, co go powoduje

Już na wczesnym etapie pandemii koronawirusa lekarze zauważyli, że COVID-19 powoduje krzepnięcie krwii, które może doprowadzić do fatalnych skutków, w tym udarów i zawałów serca. Z tego względu niektórych pacjentów leczono środkami rozrzedzającymi krew. Teraz udało się ustalić, dlaczego tak się dzieje.

Medycy z czerwonej strefy - oddziału ratunkowego Szpitala Klinicznego Nr 4. podczas opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem.  Jacek Szydłowski
Medycy z czerwonej strefy - oddziału ratunkowego Szpitala Klinicznego Nr 4. podczas opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Jacek Szydłowski
Źródło zdjęć: © Jacek SzydÅ‚owski / Forum | RM, Jacek SzydÅ‚owski / Forum
Arkadiusz Stando

06.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W pierwszych miesiącach pandemii koronawirusa, wielu pacjentów zgłaszało się do szpitali ze względu na problemy neurologiczne lub na choroby serca. W rzeczywistości okazało się, że były one spowodowane chorobą COVID-19. Wirus wchodzi w naczynia krwionośne i doprowadza do tworzenia skrzepów krwii, któe mogą być nawet śmiertelne.

Krzepnięcie krwii może prowadzi do blokowania tętnic transportujących krew do innych narządów. To z kolei powoduje udar mózgu lub zawał serca. Podobnie może stać się w przypadku naczyń włosowatych płuc. Z tego względu podczas leczenia COVID-19 stosuje się także środki rozrzedzające krew. Naukowcy znaleźli już odpowiedź, dlaczego tak się dzieje. Szczególnie w przypadku układu oddechowego.

Dlaczego COVID-19 powoduje krzepnięcie krwi? Jest odpowiedź naukowców

Zespół naukowców z University of Michigan opublikował artykuł w serwisie Science Translational Medicine, w którym szczegółowo opisano rolę tzw. "autoprzeciwciał". Są to przeciwciała skierowane przeciwko antygenom wytwarzanym przez własny organizm. Mogą występować w przypadkach chorób autoimmunologicznych. Podobnie jak przeciwciała, których celem jest blokowaniem wirusa przed zakażeniem innych komórek, krążą po organizmie.

Niestety te autoprzeciwciała są szkodliwe, ponieważ mogą prowadzić do tworzenia skrzepów krwii. A te z kolei prowadzą do wymienionych wcześniej komplikacji zdrowotnych. Jeden z naukowców, dr Yohen Kanthi mówi, że autoprzeciwciała obserwuje się u osób cierpiących na chorobę autoimmunologiczną zwaną zespołem antyfosfolipidowym. 

Źródło: HealthLab

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (59)