Jeden z najbardziej wyrafinowanych wirusów. Uwaga: zagrożenie powraca

Jeden z najbardziej wyrafinowanych wirusów. Uwaga: zagrożenie powraca
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

09.02.2018 12:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spowodował straty liczone w milionach dolarów. Teraz eksperci do spraw bezpieczeństwa ostrzegają: twórcy wirusa stworzyli jego nową wersję.

Wirus o nazwie Dridex wyrządzał szkody w 2014 roku. Eksperci uznali go za jeden z najbardziej wyrafinowanych trojanów bankowych atakujących użytkowników komputerów. Dzięki niemu cyberprzestępcy ukradli miliony dolarów. W samej tylko Wielkiej Brytanii Dridex pomógł ukraść 20 mln funtów.

Teraz specjaliści do spraw bezpieczeństwa z firmy ESET ostrzegają: wirus powraca w nowej formie. Zagrożenie nazywa się FriedEx.

-FriedEx używa tych samych metod ukrywania swojego działania, co Dridex. W obu szkodliwych programach cyberprzestępcy pozostawili informacje na temat źródłowej lokalizacji na dysku, w której stworzono programy. Ścieżka wygląda na unikalną (S:\Work_bin\Release-*) i nie występuje w żadnych innych szkodliwych programach, które analizowaliśmy. Także daty kompilacji zaszyte w obu programach charakteryzują się mocną zbieżnością czasową (różnią się ledwie o kilka minut). Nie wykluczamy w przyszłości nowych odmian zagrożeń stworzonych przez twórców Dridex’a – wyjaśnia Kamil Sadkowski z ESET.

Złośliwe oprogramowanie szyfruje każdy plik znajdujący się w systemie, uniemożliwiając do niego dostęp i żądając okupu za odszyfrowanie. FriedEx już dał się we znaki. W sierpniu 2017 roku zaatakował szkockie szpitale.

Zdaniem specjalistów z ESET, na celowniku cyberprzestępców są głównie firmy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także