Jaskinia Wielka Śnieżna. Zobacz mapkę najdłuższej i największej groty w Polsce

Jaskinia Wielka Śnieżna. Zobacz mapkę najdłuższej i największej groty w Polsce

Jaskinia Wielka Śnieżna. Zobacz mapkę najdłuższej i największej groty w Polsce
Źródło zdjęć: © 123RF
Karolina Modzelewska
21.08.2019 12:10, aktualizacja: 21.08.2019 12:36

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Polsce i w całych Tatrach, również słowackich. Każdego roku powiększa się o nowe korytarze, a kolejni ochotnicy przemierzają ją w nadziei na dalsze odkrycia. Śmiałkowie muszą liczyć się z wieloma problemami eksploracyjnymi.

Jaskinia Wielka Śnieżna to temat, który w ostatnim czasie budzi ogromne zainteresowanie. Wszystko za sprawą dwóch, poszukiwanych grotołazów, którzy najprawdopodobniej utknęli na głębokości 400-500 metrów, w okolicach Białej Wody.

Szkic Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Mapka udostępniona przez Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego przedstawia system Jaskini Wielkiej Śnieżnej, który dzieli się na cztery części: Jaskinie Wielka Śnieżną, Nad Kotlinami, Jasny Aven i Wielką Litworową. Głębokość jaskini w niektórych miejscach sięga nawet 808 metrów, a długość dotychczas odkrytych korytarzy to około 24 tys. metrów.

Obraz
© sktj.pl | Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego

Jaskinia Wielka Śnieżna jest położona bardzo blisko innej głębokiej jaskini – Śnieżnej Studni. Ich korytarze przecinają się w wielu miejscach. Na razie nie udało się połączyć jaskiń.

Obraz
© sktj.pl | Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego

Mija piąta doba poszukiwań grotołazów, a ich szanse na przeżycie są coraz mniejsze. Ostatni kontakt z zaginionymi miał miejsce w sobotę 17 sierpnia około 2 w nocy.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)