Jaskinia Wielka Śnieżna. Grotołazi nie żyją. Ratownicy wydobędą ciała w ciągu kilku dni

Jaskinia Wielka Śnieżna. Grotołazi nie żyją. Ratownicy wydobędą ciała w ciągu kilku dni
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

23.08.2019 13:13, aktual.: 23.08.2019 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

TOPR wycofuje ekipę ratunkową z jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Zlokalizowano ciało jednego z grotołazów, mężczyzna nie żyje. Ratownicy zakładają, że obok jest ciało drugiego z poszukiwanych.

Ratownicy nadal pracują w jaskini Wielkiej Śnieżnej, gdzie zostali uwięzieni grotołazi. Ekipa ratownicza wycofuje się z jaskini, a następnie przejdzie do akcji wydobycia ciał. "Nie jest to już sprawa pilna, zdecydowanie na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo ratowników" – tłumaczy Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

"Ciała grotołazów wydobędziemy w ciągu dni, tygodni"

W czwartek wieczorem poinformowano o odnalezieniu ciała jednego z grotołazów.

- Stwierdziliśmy zgon jednego z poszukiwanych grotołazów. Nie udało nam się bezpośrednio do niego dotrzeć ale mamy, z niewielkiej odległości i w bardzo dobrym świetle, jednoznaczne wskazanie, że ta osoba nie żyje. Okoliczności, ułożenie ciała nie budzą żadnych wątpliwości – tłumaczył piątek rano Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

- Wszystko wskazuje na to, że nieopodal znajdziemy drugiego grotołaza. To, co teraz widzimy, to ciało leżące w wąskim przesmyku – dodał.

Jak informuje taternik, akcja ratunkowa zostanie przekształcona w akcje poszukiwawczą. Dziś zostanie opracowany plan, który pozwoli na dotarcie do grotołazów i wydobycie ich ciał. Cała akcja będzie rozłożona w czasie.

W tej chwili wycofujemy ostatnią grupę, po kilku godzinach powinni być na powierzchni. Utrzymujemy bazę przed jaskinią, ale na pewno dziś nikt do jaskini nie wejdzie. Będziemy się zastanawiać, jak szybko wysłać tam kolejną grupę, głównie pirotechników.
TOPR

Pirotechnicy będą poszerzali kanał prowadzący do miejsca śmierci poszukiwanych.To jedyna droga umożliwiająca wydobycie zwłok. Za najbardziej prawdopodobne dwie przyczyny zgonu grotołazów podaje się hipotermię i utonięcie.

Jaskinia Wielka Śnieżna jest najdłuższą i najgłębszą jaskinią w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi prawie 24 km. Nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jaskinia bogata jest w wąskie i skomplikowane korytarze i przesmyki. Jej mapkę można zobaczyć w tym artykule.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)