Japonia stworzy myśliwiec szóstej generacji. Nowoczesny samolot będzie lądował pionowo

Japonia stworzy myśliwiec szóstej generacji. Nowoczesny samolot będzie lądował pionowo

Japonia stworzy myśliwiec szóstej generacji. Nowoczesny samolot będzie lądował pionowo
13.07.2020 13:55

Japonia kontynuuje prace nad nowoczesnym myśliwcem szóstej generacji. Zaawansowany technologicznie samolot będzie niezwykle trudny do wykrycia przez radary przeciwnika. Ponadto maszyna będzie zdolna do mocno skróconego startu i pionowego lądowania.

Ministerstwo Obrony Japonii poinformowało tamtejszą Izbę Reprezentantów o kontynuacji prac nad nowoczesnym myśliwcem szóstej generacji. Projekt F-X zakłada zastąpienie w latach 30. starzejących się samolotów F-2, będących japońskim odpowiednikiem samolotów F-16.

Zaawansowane technologicznie maszyny będą posiadały szereg bezcennych dla armii możliwości. Myśliwce będą mogły m.in. synchronizować ataki na samoloty wroga, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko zbędnego odpalania wielu rakiet do tego samego celu. Ponadto będą przenosiły uzbrojenie w zamykanych lukach, co w znaczącym stopniu utrudni przeciwnikowi namierzenie go za pomocą radarów.

Myśliwce szóstej generacji będą też wyposażone w specjalną broń energetyczną, która pomoże niszczyć atakujące je rakiety przeciwlotnicze. Projekt F-X zakłada także korzystanie z systemu wektorowania ciągu, co przyczyni się do zwiększenia możliwości manewrowania oraz pozwoli na mocno skrócony start i pionowe lądowanie.

Prace nad myśliwcem koordynuje Agencja ds. Przejęć, Technologii i Logistyki, która podlega Ministerstwu Obrony. Tylko w tym roku, na rozwój projektu przeznaczono aż 28 mld jenów - to ponad miliard polskich złotych.

Pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. rozwój dronów, które będą latać w zespołach wspólnie z samolotem sterowanym przez pilota. Jest to obecnie jedna z najnowszych technologii zbrojeniowych, rozwijana jak dotąd w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Celem zasilenia armii nowymi myśliwcami jest przede wszystkim zrównoważenie zagrożenia ze strony Chin. Produkcja F-X-ów ma ruszyć na początku 2031 roku. Przypomnijmy, że Japonia podpisała z USA umowę na zakup kolejnych stu myśliwców F-35. Rekordowy kontrakt opiewał na 23 miliardy dolarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)