Japonia chce wysłać człowieka na Księżyc

Japonia chce wysłać człowieka na Księżyc

Japonia chce wysłać człowieka na Księżyc
Źródło zdjęć: © iStock.com | SergeyDV
Adam Bednarek
03.07.2017 10:48, aktualizacja: 03.07.2017 11:57

Japońska agencja kosmiczna (JAXA) zamierza również razem z NASA wybudować stację kosmiczną na orbicie Księżyca. Kolejnym celem współpracy może być Mars.

Załogowa misja na Księżyc, przeprowadzona przez japońską agencję kosmiczną, ma być zrealizowana do 2030 roku. Pierwsze, bardziej konkretne informacje na ten temat, JAXA ujawni już w 2018 roku.

Stacja kosmiczna na orbicie Księżyca, będąca wynikiem współpracy JAXA i NASA, ma powstać w 2025 roku.

“Jest to jeden z elementów amerykańskiego planu wysłania człowieka na Marsa - informują japońskie media. W marcu Kongres USA przyjął ustawę zakładającą wysłanie załogowej misji na Marsa w 2033 roku” - przypomina PAP.

Wyścig trwa, bo podobne plany mają Chińczycy i Europejczycy. Reprezentanci Chin i Europejskiej Agencji Kosmicznej rozmawiali o współpracy w budowie bazy ludzkiej na Księżycu. Chiny zresztą bardzo poważnie podchodzą do tematu eksploracji kosmosu, co nie podoba się Stanom Zjednoczonym. I właśnie dlatego już padają propozycje, by Amerykanie stworzyli własny korpus kosmiczny.

Podbój kosmosu to nie tylko rywalizacja mocarstw. Ambitne plany związane z Księżycem ma również miliarder Elon Musk. Gdy w przyszłym roku JAXA ujawni pierwsze szczegóły związane z ich załogową misją, SpaceX... wyśle ludzi w podróż dookoła Księżyca. Start ma mieć miejsce w drugim kwartale 2018 z Przylądka Canaveral, a w kapsule okrążającej Księżyc znajdą się kosmiczni turyści, którzy za wyprawę zapłacili z własnej kieszeni.

Jednak ważniejszym celem dla Muska jest Mars. Załogowa misja na planetę planowana jest już na 2024 r. Jedno jest pewne - kosmiczny wyścig znowu trwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)