Japończycy walczą z niedźwiedziami. Użyją nowoczesnej technologii
Czy technologia rozpoznawania twarzy może chronić ludzi przed dzikimi zwierzętami? Japończycy są przekonani, że jak najbardziej. Zamierzają za jej pomocą identyfikować niedźwiedzie, które wchodzą na zamieszkałe tereny.
Pyski niedźwiedzi mogą wydawać się podobne, ale technologia rozpoznawania twarzy jest w stanie wychwytywać niewielkie różnice, opierając się m.in. na odległościach między oczami i nosem. Władze japońskiego miasta Shibetsu w północnej prefekturze Hokkaido postanowiły sięgnąć po sztuczną inteligencję, ponieważ zwierzęta coraz śmielej zapuszczają się na tereny miejskie, atakując ludzi.
Aby system zadziałał, potrzeba minimum 30 fotografii pyska każdego osobnika. W tym celu pracownicy South Shiretoko Brown Bear Information Center rozmieścili szereg kamer wzdłuż szlaków często odwiedzanych przez niedźwiedzie. Jak dotąd nie udało im się jednak zebrać odpowiedniej liczby zdjęć.
Mimo to pracownicy centrum mają nadzieję, że system rozpoznawania twarzy pozwoli im wkrótce zebrać istotne informacje dotyczące zachowania konkretnych osobników. W ten sposób będzie można wychwytywać te, które stanowią największe zagrożenie dla mieszkańców.
W Japonii rośnie liczba ataków niedźwiedzi
Możliwe, że jeśli system zda egzamin w Shibetsu, zostanie wprowadzony w innych japońskich miejscowościach. Dość wspomnieć, że w 2019 r. odnotowano w tym kraju ok. 150 ataków niedźwiedzi na ludzi, co stanowi największy wzrost od dekady. Schwytano też wówczas ok. 6 tys. osobników, które spowodowały liczne incydenty o różnym nasileniu. Zdaniem ekspertów sytuacja może być spowodowana niedoborem żywności w naturalnym środowisku niedźwiedzi, co skłania je do zapuszczania się w dalsze rejony w celu poszukiwania pokarmu.
Co ciekawe, nie jest to pierwsza próba użycia sztucznej inteligencji do identyfikacji tych zwierząt. Kilka lat temu naukowcy z USA i Kanady skorzystali z technologii rozpoznawania twarzy, aby oszacować liczebność niedźwiedzi w parkach narodowych.