W tym kraju nie ma już dzików. Wybili ostatnią sztukę

W tym kraju nie ma już dzików. Wybili ostatnią sztukę

W tym kraju nie ma już dzików. Wybili ostatnią sztukę
Źródło zdjęć: © East News | PASCAL POCHARD-CASABIANCA/AFP
Adam Gaafar
27.06.2021 11:25

W Danii odstrzelono ostatniego spośród 157 żyjących na wolności dzików. Miało to związek z obawami przed ASF – afrykańskim pomorem świń.

Zwierzę oznaczone numerem "157" zostało odstrzelone w Południowej Jutlandii. Zabito je już blisko trzy tygodnie temu (8 czerwca), ale dopiero teraz pojawiła się informacja, że był to prawdopodobnie ostatni osobnik żyjący na wolności w Danii. – To ostatni dzik, o którym wiemy na pewno, że był w tej okolicy. Został zabity w kompleksie leśnym Krusmølle – podał Klaus Pagh, konsultant ds. zwierzyny w Duńskiej Agencji Przyrody, w wypowiedzi dla portalu Landbrugs Avisen.

Wybicie wszystkich dzików zajęło Duńczykom zaledwie trzy lata. Było to możliwe ze względu na małą populację tych zwierząt, która jeszcze w 2018 roku była szacowana na około 100 sztuk. Niska liczebność dzików wynikała m.in. z tego, że znaczną część powierzchni państwa stanowią obszary rolnicze, a wiele lasów zostało wyciętych w związku z rozwojem infrastruktury przemysłowej.

Działania duńskich władz miały charakter prewencyjny i wynikały z obaw przed ASF – afrykańskim pomorem świń. Choroba nie zagraża ludziom, ale powoduje wysoką śmiertelność wśród trzody chlewnej.

Dla Danii, która - jak podaje Polsat News - posiada 15 procent udziału w światowym handlu mięsem, był to zatem bardzo poważny problem. Według danych z 1 kwietnia br. liczba świń w tym kraju wyniosła 13, 2 mln. Kopenhaga konkuruje w eksporcie wieprzowiny z Niemcami i Niderlandami.

Klaus Pagh zaznacza, że nie można mieć oczywiście całkowitej pewności, że w Danii nie znajdują się jeszcze jakieś dziki. Prowadzony przez długi czas monitoring nie potwierdził jednak pojawienia się nowych osobników.

Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (231)