Jakie żelazko kupić, czyli zakupy bez kantów
Funkcja żelazka jest dla wszystkich oczywista - dzięki niemu doprowadzimy do ładu pogniecione ubrania. Codzienne prasowanie jest czynnością na tyle powszechną, że wybór odpowiedniego urządzenia do tego zadania może wydawać się wyjątkowo prosty. Producenci oferują jednak szeroką gamę żelazek w sporej rozpiętości cenowej, więc w trakcie rozważania zakupu musimy zwrócić uwagę na kilka czynników.
Typ
Najpopularniejszą wersją jest klasyczne żelazko parowe. Podłączane do sieci kablem zasilającym urządzenie nie zajmuje wiele miejsca, spełniając przy tym wszystkie funkcje jakich możemy od niego oczekiwać. Prasowanie ułatwia możliwość użycia pary wodnej, przy czym pamiętać musimy o regularnym uzupełnianiu wody w wewnętrznym zbiorniku, ponieważ zazwyczaj jego pojemność nie pozwala na długą pracę po jednorazowym napełnieniu. Takie same funkcje spełniają żelazka bezprzewodowe, jednak przez brak konieczności stałego podłączenia do sieci energetycznej pozwalają na bardziej swobodną pracę. Kabel zasilający można odłączyć od urządzenia, a w celu utrzymania temperatury stopy grzejnej musimy umieszczać żelazko na specjalnym stojaku. Większość modeli tego typu umożliwia powtórne podłączenie przewodu, dzięki czemu w wyjątkowych sytuacjach możemy z niego korzystać jak z klasycznego żelazka.
Dla ludzi prasujących spore ilości ubrań na raz dobrym rozwiązaniem są żelazka systemowe, które podłączone są specjalnym przewodem do zewnętrznej stacji pary. Stacja wyposażona jest w duży pojemnik na wodę, dzięki czemu umożliwia długotrwałą pracę bez konieczności uzupełniania zbiornika. Urządzenie tego typu daje ciągły i silny strumień pary, który umożliwia bezproblemowe prasowanie grubych tkanin. Należy przy tym dodać, że samo żelazko jest bardzo lekkie, ponieważ nie jest obciążone wewnętrznym zbiornikiem wody. Istnieją także generatory pary, w których nie mamy możliwości ręcznej regulacji temperatury. W ich przypadku prasowania dokonujemy praktycznie wyłącznie dzięki ciągłemu strumieniowi pary, natomiast sama stopa żelazka nie osiąga wysokich temperatur.
Zupełnie inne podejście prezentują żelazka turystyczne, małe urządzenia z możliwością składania, idealnie nadające się do spakowania w podróżną walizkę. Oprócz niewielkich rozmiarów, charakteryzują się także małą mocą, przez co mogą być niewystarczające do codziennego prasowania.
Stopa
Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest stopa żelazka. Jej powierzchnia powinna być idealnie gładka, odporna na zarysowania i łatwa do czyszczenia. Sprawdźmy czy umieszczone na niej otwory parowe rozłożone są równomierne, najlepiej wzdłuż boków w dwóch grupach - co pozwoli na efektywne rozprowadzanie pary w trakcie prasowania. Stopa powinna być zwężona z przodu co pozwoli nam dotrzeć do trudno dostępnych miejsc prasowanych ubrań.
Sama stopa grzejna jest aluminiowa, a żeby w trakcie prasowania nie przywierały do niej tkaniny, pokryta jest warstwą ochronną. Powłoka może być polimerowa, ceramiczna, teflonowa lub ze stali nierdzewnej, przy czym te dwie ostanie charakteryzują się mniejszą odpornością na zarysowania.
Moc i ilość wytwarzanej pary
Ilość wytwarzanej przez żelazko pary podawana jest w gramach na minutę, przy czym około 50-60 gr/min jest odpowiednią ilością do komfortowego, standardowego prasowania. Ważne, aby urządzenie posiadało opcję tak zwanego "uderzenia pary", czyli jednorazowej jej emisji w dużych ilościach, co pozwoli nam pokonać wyjątkowo pogniecione fragmenty ubrania. Warto również zwrócić uwagę na pojemność pojemnika na wodę w standardowym żelazku - od jego wielkości zależy, jak często będziemy musieli przerywać pracę aby uzupełnić zbiornik. W przypadku żelazek systemowych ta kwestia nie będzie nas dotyczyć - zazwyczaj ich stacje pary mają pojemniki o pojemności ponad 1 litra, co spokojnie starczy na długą pracę. Tego typu urządzenia charakteryzują się również dużo większą wydajnością w wytwarzaniu pary niż ich tradycyjne odpowiedniki.
Moc żelazka z kolei określa jego efektywność. Urządzenie o większej mocy szybciej jest gotowe do pracy po włączeniu, szybciej też reaguje na zmiany temperatury. Najlepsze efekty gwarantują urządzenia o mocy ponad 2000 W.
Sterowanie i funkcje
Klasyczne żelazka oferują sterowanie ręczne, gdzie parametry prasowania ustawiamy przy pomocy pokrętła lub suwaka. Nowsze urządzenia wyposażone są w panele LCD, wyświetlające przydatne informacje - często posiadają także tryb "auto", który automatycznie dobiera parametry pracy. Każdy typ żelazka powinien posiadać lampkę sygnalizującą nagrzanie urządzenia i jego gotowość do pracy.
Żelazka w czasie pracy wytwarzają wysoką temperaturę, więc ważne jest, aby wybrany przez nas model posiadał odpowiednie zabezpieczenia. Wyłącznik bezpieczeństwa odłącza zasilanie, jeśli zostawimy urządzenie bez ruchu, a niektóre modele wytwarzają ciepło tylko kiedy trzymamy je w dłoni.
Prasowanie delikatnych tkanin ułatwi specjalna nakładka, a jeszcze lepiej sprawdzi się funkcja zimnej stopy - stopa żelazka pozostaje wtedy tylko lekko nagrzana, a prasujemy za pomocą praktycznie samej pary. Z kolei opcja prasowania w pionie, pozwalająca żelazku nawet w tej pozycji wytwarzać parę, może okazać się przydatna przy prasowaniu zasłon.
Niektóre modele oferują funkcję automatycznego odkamieniania, która zmiękcza i oczyszcza wodę zapobiegając osadzaniu się kamienia wewnątrz żelazka. Inną opcją jest samoodkamienianie, w czasie którego pod ciśnieniem wyrzucana jest para czyszcząca kanaliki parowe. Powstawaniu mokrych plam zapobiega z kolei funkcja blokująca skraplanie się wody przez otwory parowe, co może mieć miejsce kiedy temperatura jest za niska, aby zmienić ją w parę.
PS/GB/PS