Jakie kolory ubrań najlepsze na upały? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć

Jakie kolory są najlepsze na upały?
Jakie kolory są najlepsze na upały?
Źródło zdjęć: © Pixabay | Matthias_Groeneveld
oprac. KMO

24.06.2024 16:28, aktual.: 24.06.2024 16:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W nadchodzących dniach w wielu miejscach na terenie Polski temperatura osiągnie ponad 30 stopni Celsjusza. Upały mogą być dotkliwe, dlatego warto zadbać o swoje dobre samopoczucie i komfort. Jednym z prostszych sposobów na to jest dobór właściwego ubioru. Badania naukowców z Japonii udowodniły, że w tym wypadku nie bez znaczenia jest ich właściwy kolor. Wybór najlepszych na upały barw może wielu zaskoczyć.

W 2019 r. zespół japońskich naukowców pod kierownictwem Toshiakiego Ichinose z Narodowego Instytutu Studiów nad Środowiskiem przeprowadził badania na temat kolorów ubrań, które są najodpowiedniejsze na upalne dni. Pomimo tego, że od publikacji badań minęło trochę czasu, ich wyniki wciąż pozostają aktualne. Co więcej, wiedza na ten temat może pomóc wielu z nas w przetrwaniu zbliżającej się nad Polskę fali upałów. Synoptycy IMGW zapowiadają, że w tym tygodniu temperatury sięgną nawet 33 stopni Celsjusza.

Fala upałów nad Polską - jakie kolory ubrań wybrać na gorące dni?

Japońscy naukowcy postanowili przeprowadzić eksperyment, aby dowiedzieć się, jakie kolory ubrań najlepiej sprawdzają się w ciepłe dni. W tym celu sięgnęli po manekiny oraz różnokolorową odzież, a dokładniej mówiąc po koszulki polo w 9 odmiennych barwach. Każdy z manekinów został ubrany w koszulkę o innym kolorze - czerwonym, żółtym, czarnym, białym, niebieskim, zielonym, szarym itp. Następnie manekiny zostały wystawione na zewnątrz, na działanie Słońca, kiedy temperatura sięgała 30 stopni Celsjusza.

Po ok. pięciu minutach badacze sprawdzili temperaturę powierzchni tkanin przy pomocy kamery termograficznej. Zauważyli, że pomiędzy najchłodniejszą i najcieplejszą koszulką jest aż 20 stopni różnicy. Badanie wykazało, że temperatura powierzchni białej koszulki polo wynosiła ok. 30 stopni Celsjusza, co odpowiada temperaturze powietrza podczas badania. Z kolei najwyższą temperaturę odnotowano w przypadku czarnej koszulki. Temperatura jej powierzchni wynosiła ponad 50 stopni Celsjusza.

Jakie kolory ubrań na upały?

Około 45 – 55 proc. promieniowania, jakie dociera do Ziemi to promieniowanie podczerwone (IR) niewidoczne dla oka. Eksperyment wykazał, że nie czerń, ale kolor ciemnozielony pochłania go najwięcej, bo aż 87 proc. Kolor czarny pochłonął 86 proc. docierającej do niego podczerwieni, podczas gdy biały okazał się najmniej absorbujący i pochłonął ok. 63 proc. promieniowania podczerwonego.

Zdanie ekspertów najlepsze kolory na upały to biały, żółty, szary i czerwony (co może niektórych zaskoczyć, bo czerwony jest zaliczany do kategorii "ciepłych" barw). Według nich lepiej unikać czarnych, ciemnozielonych, fioletowych i niebieskich części ubioru. Naukowcy zaznaczają jednak, że wyniki mogą się nieco różnić w zależności od barwnika użytego do produkcji ubrań.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)