Jaki kupić parowar? Wybieramy zdrowe odżywianie!
Parowar to urządzenie, które jest naszym sojusznikiem w walce o dobre zdrowie i ładną sylwetkę. Radzimy, na co zwracać uwagę, kupując nowy sprzęt do kuchni.
04.01.2013 11:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wskaźnik zużycia wody - podstawa parowaru wykonana jest z nieprzezroczystych materiałów. Aby nie trzeba było co chwilę zaglądać do zbiornika z wodą i sprawdzać, czy nie trzeba go uzupełnić, warto kupić urządzenie ze wskaźnikiem poziomu wody. Większość nowszych modeli jest wyposażonych w to udogodnienie.
Delikatna para - funkcja, która pozwala ogrzać wodę do ok. 8. stopni Celsjusza. Dzięki wytworzeniu niewielkiej pary delikatne produkty, jak na przykład ryba, nie rozgotują się.
*Podtrzymywanie temperatury *- parowar nawet po zakończeniu pracy podtrzymuje wewnątrz wysoką temperaturę, aby jedzenie nie wystygło. Funkcja ta przyda się na przykład wtedy, gdy goście spóźniają się na obiad.
Przyspieszony start - funkcja ta nosi także nazwę Vitamin+. Dzięki niej urządzenie osiąga maksymalną temperaturę w zaledwie kilka sekund. Dzięki temu żywność zachowuje wszystkie witaminy i składniki odżywcze.
*Automatyczny timer *- parowar sam dobiera czas gotowania do wybranego rodzaju potrawy. Funkcja ta jest dostępna w najnowszych modelach parowarów.
Wyposażenie dodatkowe
Gdy już mamy "na oku" kilka modeli parowarów o podobnych parametrach, o zakupie konkretnego produktu może zadecydować wyposażenie dodatkowe w postaci różnych pojemników. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, co i jak często będziemy przygotowywać w urządzeniu.
*Pojemnik na jajka *- umożliwia ugotowanie na parze jaj na twardo lub miękko.
Aromatyzer do ziół - niewielki pojemnik na zioła, w którym pod wpływem gorącej pary uwalniany jest ich aromat. Dzięki temu jedzenie z parowaru może być równie smaczne jak to przyrządzane w tradycyjny sposób.
Tacki ociekowe - niektóre modele parowarów mają na dnie pojemników tacki ociekowe, które sprawiają, że skraplająca się para nie spływa na składniki leżące niżej.
Pojemniki na produkty sypkie - pojemniki, które nie mają otworów w dnie, dzięki czemu ryż czy drobna kasza nie wysypują się z nich. Para dostaje się do takich pojemników od góry.
Kubki do deserów - niewielkie pojemniki ułatwiające przygotowywanie deserów na ciepło, np. budyniu.
Ceny
Ceny parowarów wahają się od ok. 6. do 700 zł. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od tego, jak często zamierzamy używać urządzenia. Jeśli na poważnie postanowiliśmy się zdrowo odżywiać i gotować w parowarze niemal codziennie, warto wybrać bardziej zaawansowany i wygodny w obsłudze model z wyższej półki. Jednak także urządzenia za niecałe 100 złotych spełnią swoje zadanie.
Anna Paczuska