Jaki darmowy antywirus wybrać w roku 2016?

Jaki darmowy antywirus wybrać w roku 2016?07.10.2016 13:46
Jaki darmowy antywirus wybrać w roku 2016?
Źródło zdjęć: © chip.pl

Jeśli używasz komputera i do tego nie masz na dysku zainstalowanego programu antywirusowego, to atak na Twoją maszynę jest tylko kwestią czasu.

Na rynku dostępnych jest wiele programów antywirusowych, wśród których każdy charakteryzuje się swoimi unikalnymi cechami. Niektóre są bardziej nastawione na ochronę systemu plików, inne na ochronę poczty elektronicznej, a jeszcze inne zabezpieczają przeglądanie przez nas stron internetowych. Spośród darmowych programów antywirusowych wybraliśmy te, które zasługują według nas na największą uwagę ze względu na swoją wszechstronność, funkcjonalność, czy też skuteczność. W poniższym zestawieniu każdy program współpracuje z najnowszą wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows 10.

Darmowy [antywirus](https://www.dobreprogramy.pl/Programy-antywirusowe,Programy,Windows,63.html): avast! Free Antivirus 2016

Jeden z najbardziej znanych i utytułowanych marek w sieci. Ma zapewne tylu zwolenników, co przeciwników. Nie ma jednak co się kłócić i spierać, bowiem darmowy antywirus avast! nadal jest jednym z najpopularniejszych programów. Darmowa wersja 201. zawiera sporo przydatnych funkcji, począwszy od skanowania w trakcie bootowania, automatyczną kontrolę danych pobieranych z sieci P2P, skanowanie w czasie rzeczywistym, kontrola komunikatorów internetowych, a nawet analizę stron i skryptów na nich uruchamianych. Producent w najnowszej wersji darmowego antywirusa avast! dodał bardzo przydatny manager haseł, ulepszony skaner HTTPS i usprawniony monitoring domowej sieci.

Rodzaj licencji: bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Wersja językowa: polska
System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10

Darmowy antywirus: AVG AntiVirus Free 2016

Kolejny znany tytuł w naszym zestawieniu. Darmowa wersja AVG to wciąż bardzo dobry program zabezpieczający system plików na naszym komputerze. Wśród darmowych funkcji antywirusa, znajdziemy skaner antywirusowy (zarówno antyrootkitowy jak i rezydentny z funkcja kontroli zapisywanych plików), moduł kwarantanny czy skaner poczty e-mail. Nie zabraknie też nowej funkcji - AVG Zen, która pozwala chronić wszystkie urządzenia użytkownika (komputer, laptopy oraz smatfony). Darmowy program został również wyposażony w funkcje chroniące przed kradzieżami tożsamości - Identity Protection. Najnowsze wcielenie AVG ma również Link Scanner, narzędzie do skanowania linków w celu poszukiwania wszelkich zagrożeń.

Rodzaj licencji: bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Wersja językowa: polska
System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10

Darmowy antywirus: Ad-Aware Free Antivirus+

Jeszcze do niedawna Ad-Aware firmy Lavasoft kojarzony był jedynie z oprogramowaniem do wykrywania i usuwania różnego rodzaju szpiegowskiego i złośliwego oprogramowania. Jednak od jakiegoś czasu producent wzbogacił program o wiele użytecznych funkcji w tym antywirusa. Program z każda edycją jest coraz lepszy i mniej obciążający system, a nowe wersje przynoszą również nowe funkcje. Ad-Aware Free Antivirus+ jest przede wszystkim programem, który nie przeciąża systemu i działa bardzo sprawnie. W podstawowej wersji dostajemy skaner chroniący przed złośliwym oprogramowaniem oraz moduł dbający o bezpieczeństwo systemu w czasie surfowania po sieci. Prócz wielu funkcji, jak skaner poczty, mamy również specjalny tryb, dzięki któremu podejrzane pliki uruchamiane są w odizolowanym środowisku i dopiero po ich sprawdzeniu, program dopuszcza je do normalnej pracy.

Rodzaj licencji: bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Wersja językowa: polska
System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10

Darmowy antywirus: Panda Free Antivirus 2016

Trudno się nie zgodzić ze zdaniem producenta, który reklamuje swój darmowy antywirus, jako _ lekki, łatwy i bezpieczny _. Ostatnio wprowadzone poprawki odświeżyły nie tylko interfejs programu, ale również wprowadziło sporo zmian, w tym wsparcie dla Windows 10. Program nie przeciąża systemu dzięki mechanizmowi, który korzysta z chmury. Prócz tego program oferuje ochronę w czasie rzeczywistym, skanowanie na żądanie, moduł kwarantanny oraz filtr stron internetowych.

Rodzaj licencji: bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Wersja językowa: polska
System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10

Darmowy antywirus: Comodo AntiVirus

Najnowsza aktualizacja Comodo AntiVirus pozwala korzystanie z tego darmowego antywirusa nie tylko na starszych urządzeniach, ale również na tych z systemem Windows 10. Prócz tego najnowsza wersja programu posiada poprawioną zaporę sieciową oraz usprawniony moduł piaskownicy - odpowiada on za ucruchamianie podejrzanych plików w chronionym otoczeniu. Prócz tego możemy jeszcze korzystać z opcji Game Mode - specjalny tryb dla graczy. Dodatkową zaletą Comodo AntiVirus jest to, że z jego darmowej licencji nie wykluczono użytku komercyjnego. Użytkownicy chwalą również częste aktualizacje i brak wpływu Comodo AntiVirus na działanie systemu komputerowego.

Rodzaj licencji: bezpłatna Wersja językowa: polska System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10

LOP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (181)