Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego telefonu?

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego telefonu?
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

22.05.2012 12:48, aktual.: 22.05.2012 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy kupujemy nowego smartfona rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jak wiele prywatnych danych z czasem w nim zgromadzimy - część z nich to dane poufne. Warto pamiętać, że nasze urządzenie może stać się ofiarą złośliwego oprogramowania lub ataku oszustów - zwłaszcza w przypadku, gdy jest to smartfon oparty na Androidzie.

"Warto skonfigurować nowy smartfon tak, by upewnić się, że bateria będzie wykorzystywana optymalnie, telefon będzie chroniony przed utratą i kradzieżą danych, a użytkownik będzie zabezpieczony przed działalnością przestępców" - mówi mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w Trend Micro. "Otwartość ekosystemu Android kusi cyberprzestępców. Możliwość wykorzystania szeregu sklepów z aplikacjami do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania stanowi cenne narzędzie dla oszustów. Ponadto, w przeciwieństwie do świata iOS, nawet na oficjalnej witrynie sklepu Google Play nie ma żadnego mechanizmu sprawdzającego zawartość kodu aplikacji, co sprawia, że przestępcy mogą praktycznie natychmiast dotrzeć ze swoim złośliwym oprogramowaniem do wszystkich użytkowników Androida" - dodaje ekspert.

Android jest aktualnie najpopularniejszą platformą mobilną. Jak zatem można się zabezpieczyć?

  1. Zawsze używaj blokady ekranu, opcję tę znajdziesz zazwyczaj w ustawieniach bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku, jeśli zgubisz telefon lub zostanie on skradziony, złodziej nie tylko będzie mieć dostęp do maili i zdjęć, ale również do konta Google, na którym mogą być przechowywane dane dotyczące finansów i inne osobiste informacje.
  1. Wykorzystaj możliwości konfiguracji Androida tak, aby wyłączyć wszystkie funkcje, z których nie korzystasz (np. Bluetooth czy Wi-Fi) –. jest to dobry sposób, aby przedłużyć czas pracy baterii. Jeśli nie masz na to czasu lub cierpliwości, darmowa aplikacja Longevity uprości cały ten proces. Program dostarcza również aktualne informacje na temat aplikacji i procesów, powodujących największe zużycie energii.
  1. Adobe Flash jest obsługiwany przez Androida, ale może bardzo obciążać procesor, doprowadzając do szybszego zużycia baterii, nie wspominając o tym, że jest też często wykorzystywany przez przestępców, starających się zainfekować zarówno telefony, jak i komputery. W ustawieniach przeglądarki Android zmień tryb pracy wtyczki z „zawsze włączona”. (Always On) na „na żądanie” (On Demand). Dzięki temu animacje Flash będą uruchamiać się na stronach tylko, jeśli wyrazisz na to zgodę, oszczędzając tym samym baterię i zwiększając poziom bezpieczeństwa.
  1. Kiedy łączysz się z publiczną siecią bezprzewodową, odznacz pole „automatycznych połączeń w przyszłości”. Opcja ta może sprawić, że Twój telefon będzie automatycznie łączyć się z pobliskimi sieciami o podobnej nazwie, co może być groźne dla Twoich danych.
  1. Zwracaj uwagę na pozwolenia, o które proszą aplikacje podczas instalacji. Nie przeskakuj na kolejny ekran po prostu naciskając przycisk „Instaluj”. Zastanów się dobrze zanim zainstalujesz aplikacje domagające się pozwolenia na łączenie się z internetem, wysyłanie lub odbieranie SMS-ów, odbieranie połączeń telefonicznych lub otrzymanie dostępu do książki telefonicznej itp. Czy darmowa gra naprawdę potrzebuje tych wszystkich pozwoleń?
  1. Google podejmuje pewne działania, które mają chronić użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem, więc jeśli tylko możesz trzymaj się z daleka od alternatywnych sklepów z aplikacjami. Google nie jest jednak nieomylny i złośliwe oprogramowanie jest wciąż dość często spotykane nawet na oficjalnej stronie Google Play. Zawsze sprawdź, czy wydawca aplikacji, którą chcesz ściągnąć, to właśnie ta firma, której należałoby się spodziewać –. sprawdź te informacje zanim ściągniesz nową aplikację.
  1. Zainstaluj jakiś program chroniący telefon przed złośliwym oprogramowaniem. Przestępcy poświęcają mobilnym platformom, a zwłaszcza Androidowi, coraz więcej uwagi. Instalacja zabezpieczenia to niska cena za święty spokój.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także