Jak zabezpieczyć sprzęt RTV przed burzą - zabezpieczenia przeciwprzepięciowe

Jak zabezpieczyć sprzęt RTV przed burzą - zabezpieczenia przeciwprzepięciowe
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

29.05.2014 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tegoroczny sezon burzowy, który w Polsce trwa zwykle od maja do końca października rozpoczął się na dobre. Warto zatem pomyśleć o zabezpieczeniu naszego sprzętu RTV przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych.

Wiele osób bagatelizuje możliwe następstwa szalejących burz, które potrafią zrobić prawdziwe spu-stoszenie wśród urządzeń gospodarstwa domowego lub powodować tragiczne konsekwencje w instalacjach elektrycznych. Piorun jest bardzo silnym wyładowaniem elektrycznym spowodowanym przywracaniem równowagi potencjału pomiędzy chmurami lub pomiędzy chmurami a ziemią, a efekty uderzenia pioruna mogą być odczuwalne na skutek indukcji w promieniu 1 km. Jednym z bezpośrednich skutków uderzenia pioruna jest przepięcie o wartości nawet kilku tysięcy woltów, które powoduje m.in. zniszczenie sprzętu RTV.

Jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia sprzętu przed negatywnymi skutkami przepięć jest odłączenie wszystkich urządzeń, które mamy w domu z zasilania, jednak nie jest to oczywiście rozwiązanie pozbawione wad; przecież burza może zastać nas zawsze wtedy, gdy przebywamy poza domem. Wykupując ubezpieczenie dla sprzętu niestety trzeba zwracać uwagę na wiele kruczków, czyli tzw. wyłączeń, przez które nie dostaniemy odszkodowania. Z drugiej strony –. odszkodowanie nie zrekompensuje nam stresu i zmarnowanego czasu, który wiąże się z likwidacją szkody i stratą telewizora. Warto więc zainwestować w proste i niedrogie urządzenie, które zminimalizuje ryzyko uszkodzenia przez przepięcia. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, przy czym warto zastanowić się, w które w nich zainwestować. Wiele osób wciąż nie dostrzega różnicy między listwą antyprzepięciową a filtrującą; które często są nazywane po prostu listwami zasilającymi. Niestety, listwy filtrujące nie stanowią żadnego zabezpieczenia przed skutkami
burz, natomiast listwy antyprzepięciowe nie gwarantują 100% zabezpieczenia (siła wyładowania może dotrzeć do urządzeń np. kablem antenowym) i do tego nie należą do najtańszych.

Ogranicznik przepięć –. proste, niedrogie i skuteczne rozwiązanie

System tzw. ochronników przeciwprzepięciowych stanowi skutecznie chronią przed negatywnymi skutkami burz. Ciekawym przykładem ochronników klasy D - czyli stosowanych do zabezpieczenia końcowego, przy zabezpieczanym urządzeniu, dedykowanych do ochrony sprzętu RTV są niedrogie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe Xenic GRB- AR i SE-1K. Są to ograniczniki przepięć stosowane m.in. w torach antenowych tunerów satelitarnych, tunerów DVB-T naziemnej telewizji cyfrowej i telewizorów. Są to niewielkie urządzenia, montowane zaraz przy antenie, które zapewniają ochronę od przepięć indukowanych w kablach antenowych podczas wyładowań piorunowych.

Model SE-K1 charakteryzuje się bardzo małym tłumieniem, przez co praktycznie nie wpływa na jakość sygnału. Z uwagi na hermetyczną, wodoodporną obudowę może być zainstalowany zarówno blisko odbiornika, jak i bezpośrednio przy antenie. Ponadto, zastosowanie tego ogranicznika daje dodatkową ochronę od przepięć indukowanych w kablach dołączonych do już uziemionego sprzętu. Natomiast drugi z ograniczników, GRB-AR został wyposażony w dodatkowe wyprowadzenie dla podłączenia uziomu i jest przeznaczony głównie do montażu bezpośrednio przy antenie. Duży zakres częstotliwości pracy pozwala wykorzystać go zarówno do ochrony instalacji satelitarnych, jak i cyfrowej telewizji naziemnej.