Jak wybrać swój idealny telefon?

Jak wybrać swój idealny telefon?

Jak wybrać swój idealny telefon?
Źródło zdjęć: © Fotolia / Oleksiy Mark
17.02.2015 15:18, aktualizacja: 18.02.2015 10:29

Wybór smartfona nie jest prostą decyzją. Rynek jest pełny urządzeń - mniej lub bardziej znanych producentów. Sugerujemy się reklamami, opiniami sprzedawców, czasem po prostu bierzemy cokolwiek, aby tylko nie naruszyć zaplanowanego budżetu. Jak rozsądnie wybrać swojego smartfona i na co należy zwrócić uwagę? Postaramy się choć trochę w tym pomóc.

Smartfon to urządzenie łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego oraz przenośnego komputera. Trudno jednoznacznie powiedzieć, który telefon był pierwszym na świecie smartfonem, ponieważ termin ten ewoluuje wraz z rozwojem technologii i coraz większą liczbą dodatków (mniej lub bardziej potrzebnych). Obecnie najłatwiej można zdefiniować smartfona na podstawie tego, co najczęściej spotykamy na sklepowych półkach –. kompletny miszmasz technologiczny. Każdy smartfon jest telefonem, ale oczywiście nie każdy telefon smartfonem.

Tak więc pytanie podstawowe – potrzebujesz smartfona, który jest multifunkcjonalnym urządzeniem, pozwalającym na aktywność w internecie, robienie i udostępnianie zdjęć, wielozadaniową pracę przy użyciu przeróżnych aplikacji i serwisów internetowych czy może zwykły telefon typu _ „byle dzwonił i pisał SMSy” _?

Osoby starsze z pewnością wolą pozostać przy tradycyjnych komórkach z większą klawiaturą i nieskomplikowaną obsługą. Niedawno postęp technologiczny jakby „wymusił”. na nich zamianę telefonu stacjonarnego na komórkę. Jest to dla tej grupy urządzenie w zupełności wystarczające, ponieważ zdecydowana większość osób nie potrzebuje Facebooka i aparatu do szczęścia. Największym problemem dla osób starszych jest dotykowy ekran, który jest obecnie wyznacznikiem zdecydowanie większej liczby telefonów. Osoby w średnim wieku i – przede wszystkim – młodzież chętniej sięgnie po smartfona. Tylko jaki wybrać?

Podstawowa rzecz, która odróżnia smartfony to system operacyjny (OS). Jest to serce całego urządzenia, odpowiadające za wszelkie działania, jakie podejmujemy na telefonie. W tej chwili na rynku najpopularniejsze są trzy systemy: Android, iOS oraz Windows (dawniej Windows Phone oraz Windows Mobile). Nie możemy obiektywnie stwierdzić, który system jest najlepszy, ponieważ każdy oczekuje od swojego telefonu innych funkcjonalności. Jeśli po krótce scharakteryzujemy każdy z nich, nowy użytkownik i tak nie dowie się niczego praktycznego, ponieważ - nie ukrywajmy - i tak nie będzie miał pojęcia o tym, co czyta. Z kolei użytkownicy, którzy już mieli styczność ze smartfonami sami wiedzą, co jest czym. Najprościej mówiąc, jaki system wybierzesz, taki będzie dla ciebie dobry –. możliwości wszystkich są bardzo podobne. Subiektywnie możemy doradzić Androida, który będzie najlepszym systemem na start. Po roku lub dwóch latach przygody z tym systemem – jeśli nie będzie spełniać twoich warunków - możesz zmienić telefon
niedużym kosztem.

Przede wszystkim - czego oczekujemy od telefonu? Najlepiej będzie zastanowić się, jak będzie wyglądała nasza praca na urządzeniu oraz z których funkcji zechcemy najczęściej korzystać. Na przykład:

- jeśli dużo podróżujemy lub pasjonuje nas fotografia, z pewnością ważny będzie dobry aparat
- jeżeli telefon ma nam służyć przede wszystkim do intensywnej pracy, musi to być urządzenie o wydajnym procesorze oraz baterii wystarczającej na więcej niż jeden dzień
- miłośnicy gier zadowoleni będą z procesora pozwalającego na wielozadaniową pracę, pojemnej baterii oraz wyświetlacza, oddającego żywy, ostry obraz o nasyconych kolorach
- miłośnicy muzyki lub filmów, wierni wielbiciele YouTube’a docenią dobry głośnik o czystych, ale i mocnych brzmieniach
- biznesmen będzie oczekiwał od telefonu niemal wszystkiego.

Czynników można wymieniać wiele, dlatego należy najdokładniej uświadomić sobie, czego potrzebujemy. Ilu użytkowników, tyle wymagań. Niestety, smartfony charakteryzują się słabą baterią. Nie są to urządzania, które znamy sprzed kilku lat, kiedy nie mogliśmy znaleźć ładowarki, ponieważ od trzech czy czterech dni nie ładowaliśmy telefonu. W tej chwili akumulator wyczerpuje się nawet w ciągu jednego niepełnego dnia.

Elementów, które wpływają na czas pracy baterii jest wiele. Sama ilość mAh nie warunkuje trzech dni bez ładowania. 4000 mAh to sporo, ale nie dla osoby, która korzysta z maksymalnej jasności wyświetlacza, a jego hobby to przeglądanie Instagrama, Facebooka i Twittera co dwie godziny plus kilka godzin maratonu gier przed snem. Również procesor i liczba uruchamianych aplikacji wpływa na czas pracy urządzenia bez ładowania. Oczywiście mowa o ponadprzeciętnym korzystaniu ze smartfona (typowego dla osoby uzależnionej od telefonu). Zwykły, nowy użytkownik nie powinien odczuwać dyskomfortu przy używaniu telefonu, którego akumulator posiada 1500 mAh przy mniejszym ekranie i 2500 mAh przy większym. Aby technicznie dobrze dobrać parametry swojego telefonu, należy przeanalizować wiele zmiennych i przede wszystkim czytać i porównywać testy telefonów. Największe portale i blogi szybko dzielą się swoimi wrażeniami. Są one o wiele bardziej wiarygodne niż obiecywane przez konsultanta w salonie operatora złote góry i
ultrawydajność.

Miłośnicy fotografii zwracają szczególną uwagę oczywiście na aparat. Producenci najczęściej informują nas o tym, ile megapikseli (MPix) posiada dany egzemplarz. Megapiksel informuje nas nie o jakości zdjęcia, a o jego rozmiarze. Jeśli twoje zdjęcia mają służyć jedynie jako pamiątka lub ich przeznaczeniem jest publikacja na Facebooku czy Instagramie, różnica między wartością 1. MPix, a 20 MPix jest niemal żadna. Chyba, że celem jest produkcja plakatów, wówczas im więcej MPix, tym lepiej.

Nie szukaj bajerów. To jest bardzo ważna rzecz, ponieważ właśnie mnogość rozmaitych funkcji (oprócz samej marki) warunkuje cenę smartfona. Nie każdy potrzebuje szesnastu trybów fotografowania, nagrywania w rozdzielczości 4K, pulsometru, czytnika linii papilarnych, rysika itp. Producenci lubią sugerować nam, że to jest właśnie ten telefon, o którym marzysz, ponieważ nafaszerowany jest szeregiem ciekawych funkcji. Wystarczy za niego zapłacić. Otóż, prawda jest taka, że wymagający użytkownik potrafi narzekać na najnowszego Samsunga Galaxy Note 4 wartego 300. zł, a ktoś inny powie, że najzwyklejszy Sony Xperia E4 nabyta za 800zł jest telefonem w zupełności wystarczającym i spełniającym wszelkie oczekiwania.

Ceny u operatorów są kuszące. Po co wydawać 1500 zł na telefon, który można mieć za 500 zł, prawda? Do tego jeszcze za 50 zł miesięcznie możemy rozmawiać, SMS-ować i od czasu do czasu skorzystamy z internetu. Otóż również w przypadku oferty operatora komórkowego, należy przemyśleć niektóre kwestie. Jeśli klientowi wygodniej jest dzwonić, niż pisać wiadomości, nie potrzebuje on nielimitowanych SMS-ów. Na dobrą sprawę oferta obejmująca nielimitowane połączenia i 100 „_ darmowych ” wiadomości tekstowych miesięcznie może być wystarczająca. Podobnie ma się to w drugą stronę oraz w przypadku korzystania z internetu. Nie musimy przepłacać w ofercie „ wszystko bez limitu _”, kiedy internet w telefonie ma oznaczać jedynie korzystanie z Facebooka i sprawdzanie rozkładu jazdy autobusów.

Operatorzy udostępniają w sieci swoje mapy zasięgu. Jest to również bardzo istotna wskazówka, która pomoże nam wybrać odpowiedniego dostawcę usług. Osoby, które często podróżują i przy tej okazji korzystają z internetu zwrócą zapewne uwagę na jak największy zasięg dostępu do sieci.

Według opinii naszych czytelników na Facebooku, część osób zwraca uwagę na sam wygląd urządzenia. I to chyba jedyna kwestia, w której się zgadzacie. Zdania na temat „telefonu idealnego”. są tak podzielone, jak Korea. Najczęściej padającymi odpowiedziami był iPhone, Sony i Samsung czyli najwięksi monopoliści rynku telefonów. Co ciekawe, okazuje się, że flagowy smartfon nie jest urządzeniem pierwszej potrzeby. Wymienialiście często modele, które wcale nie są rynkowymi nowościami, a spełniają wszelkie istotne dla was funkcje.

Podsumowując, przy wyborze telefonu najważniejsze jest dopasowanie do własnych potrzeb. Nie zwracajcie uwagę na gadżety i kosztowne dodatki, z których w ogóle nie będziecie korzystać. Zaplanujcie sobie budżet, jaki jesteście w stanie poświęcić na telefon. Może to być 50. zł, 800 zł, 1500 zł. Im więcej wymagań, tym więcej musimy wydać, jednak w granicach 500 – 800 zł z pewnością zdecydowana większość znajdzie smartfona dla siebie. Przy doborze oferty sieci komórkowej, nie sugerujmy się zbędnymi nielimitowanymi SMS-ami lub minutami. Przed wyborem dostawcy usług warto przejrzeć ofertę wszystkich sieci w internecie, porównać ceny i dobrać tę najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Istotną wskazówką są również mapy zasięgu, które również są dostępne w sieci. Dzięki nim dowiecie się gdzie możecie spodziewać się utraty sygnału. Osoby często podróżujące pewnie zwrócą uwagę na największy zasięg. Nie bójcie się marek, o których nie słyszeliście. Takie urządzenia jak Huawei, Xiaomi czy Honor często stanowią godną
konkurencję dla monopolistów. Odpowiednio wybrany telefon z pewnością będzie wam służył dłużej niż rok, a dokładna analiza swoich potrzeb i odpowiednie przygotowanie do kupna nie zmusi was do przedwczesnej wymiany urządzenia.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)