Jak wybrać mikrowieżę? - praktyczny poradnik

Jak wybrać mikrowieżę? - praktyczny poradnik

Jak wybrać mikrowieżę? - praktyczny poradnik
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
17.06.2013 15:06, aktualizacja: 18.06.2013 12:39

Nowoczesne urządzenia audio nie tylko dobrze się prezentują, ale też są bardzo funkcjonalne. Dzisiaj nie potrzeba już sprzętu o dużych gabarytach, by cieszyć się doskonałą jakością dźwięku. Na rynku dostępne są wygodne wieże mikro, które nie odbiegają wyposażeniem i parametrami od wież w standardowym wymiarze. Jaką mikrowieżę wybrać i na co zwrócić uwagę radzimy wspólnie z ekspertami sklepu Neonet.

Mikrowieża –. czyli właściwie co?

Na rynku RTV AGD widać trend polegający na oferowaniu mniejszych, wygodniejszych dla Klienta wersji standardowych urządzeń. W trend ten doskonale wpisują się urządzenia nazywane mini –. oraz mikrowieżami. Standardowe wieże stereo, bardzo popularne jeszcze dziesięć lat temu, powoli ustępują miejsca mniejszym odpowiednikom. W miniwieżach połączono wzmacniacz i mikrofon w jednej obudowie, dzięki czemu rozmiar wieży jest mniejszy. Mikrowieża to kolejny krok w przód, czyli jeszcze mniejsza wersja miniwieży. I właśnie ten rodzaj wieży audio cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów. Jak zatem wybrać odpowiednią mikrowieżę?

Mikrowieża –. najważniejsze parametry

Oferta mikrowież jest bardzo szeroka. Można w niej znaleźć modele różnych marek, w różnych kształtach i kolorystyce. To jednak nie to decyduje, czy warto kupić dany sprzęt. Najważniejsze są parametry:

*Moc *–. jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy, jak silny dźwięk będzie wydawać urządzenie. Standardowa moc głośników w mikrowieży to od 3 do 20 W. Są to wystarczające parametry dla zwykłego słuchacza.

Dysk twardy – powinien mieć odpowiednią pojemność. Odpowiednią, to znaczy dostosowaną do wymagań słuchacza. Im większa pojemność dysku, tym więcej utworów możemy wgrać do mikrowieży. Jeśli masz naprawdę duży zbiór ulubionych piosenek, to odpowiednie dla Ciebie będzie urządzenie z dyskiem ok. 16. GB.

Formaty dźwięku – ważne, by mikrowieża odtwarzała nie jeden, ale kilka formatów plików muzycznych: CD-R, CD-RW, MP3. WMA.

Formaty obrazu – ich zastosowanie w urządzeniu umożliwi odtwarzanie filmów po podłączeniu do telewizora. Dlatego warto sprawdzić przed zakupem, czy dany model odtwarza format DVD-R, DVD-RW, DivX, Avi.

Pomocne funkcje – najpopularniejsze to: budzik, możliwość słuchania radia poprzez tuner, zmieniarka płyt czy korektor graficzny. Jeśli ktoś ma trudności z porannym wstawaniem, pobudka w formie ulubionej muzyki z mikrowieży może być dla niego rozwiązaniem.

*Interfejsy – *dobra mikrowieża posiada co najmniej kilka możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych. Zadbaj o to, by wybrany przez Ciebie model miał przynajmniej kilka z poniższych interfejsów:

- USB –. jeden z najpopularniejszych interfejsów, pozwala odtwarzać pliki z przenośnych urządzeń USB, głównie pendrive’ów

- HDMI –. pozwala połączyć ze sobą dwa urządzenia obsługujące ten interfejs i przesłać między nimi sygnał audio. W ten sposób do mikrowieży można podłączyć np. DVD, Blu-ray czy komputer

- Wejście na kartę mikrofonową - jeśli często korzystasz z mikrofonu np. podczas domowego karaoke, to z pewnością docenisz tę funkcję.

- Bluetooth –. miniwieża wyposażona w ten interfejs umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzeń zewnętrznych również go obsługujących np. smartfonów

- Wejście na kartę pamięci SD –. pozwala w prosty sposób podłączyć do urządzenia zewnętrzną pamięć, co jest istotne np. wtedy, gdy zamierzamy odtworzyć bardzo dużą ilość plików muzycznych

- Stacja bazowa MP3 i MP4 –. dzięki niej podłączysz do urządzenia odtwarzacz, z którego korzystasz na co dzień w drodze do pracy czy szkoły

- Stacja dokująca –. coraz popularniejszy interfejs, pozwalający bezpośrednio podłączyć do miniwieży urządzenia marki Apple oraz obsługujące system Android

Mikrowieża ze stacją dokującą – tradycja i nowoczesność w jednym

Wieże ze stacjami dokującymi to jeden z najnowszych trendów promowanych przez producentów mikrowież. Takie modele zyskują coraz większą popularność, głównie dzięki prostocie i nowoczesnej konstrukcji urządzenia. Dzisiaj prawie każdy producent wież ma w swojej ofercie modele ze stacjami dokującymi.

Miłośnicy produktów firmy Apple mogą wygodnie słuchać ulubionej muzyki z iPhone’a, iPod’a czy iPad’a. Wystarczy, że podłączą urządzenie do mikrowieży za pomocą stacji dokującej. Mikrowieże posiadają również stacje dokujące obsługujące urządzenia Android. Miniwieża ze stacją dokującą jest bardzo praktyczna. Słuchanie muzyki na iPhone’ie jest wygodne, ale tylko wtedy, kiedy jesteśmy w biegu, np. w drodze do pracy. W domu stawiamy na wygodę.

Cena Mikrowieżę można nabyć już za niewiele ponad 100 zł. Ceny najpopularniejszych modeli zawierają się w granicach 500- 700 zł. Oczywiście dostępne są też urządzenia dla melomanów, za które trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)