Jak usunąć iStarsurf z przeglądarki i komputera?

Jak usunąć iStarsurf z przeglądarki i komputera?

Jak usunąć iStarsurf z przeglądarki i komputera?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
09.11.2017 13:03, aktualizacja: 10.11.2017 12:59

Szkodliwe oprogramowanie ma to do siebie, że instaluje się najczęściej bez naszej wiedzy wraz z pożądanym przez nas programem. Jednym z takich szkodliwych oprogramowań jest dodatek iStartsurf.

Co to jest iStartsurf?

iStartsurf to swego rodzaju wyszukiwarka internetowa, która sama w sobie nie jest wirusem, jednak po zainstalowaniu ustawia się sama jako strona startowa, wyświetla różne sponsorowane treści i może przekierowywać do podejrzanych stron. Jej instalacja odbywa się najczęściej przez nieuwagę użytkowników, którzy ściągają różne programy z internetu i nie czytają dokładnie tego, co znajduje się na instalatorze. Tego typu dodatki "kamuflują" się w naszym komputerze, nie jesteśmy w stanie dostrzec postępów ich instalacji i, co istotniejsze, są bardzo uporczywe, a więc ich usunięcie bywa często bardzo trudne.

Jak usunąć iStartsurf z komputera?

Usuwanie iStartsurf z komputera wymaga trochę czasu. Na początek należy pozbyć się go z przeglądarek, następnie usunąć z listy programów, a jeśli to nie wystarczy, to trzeba zainstalować odpowiedni program do usuwania tego typu dodatków.

Jak usunąć iStartsurf z przeglądarki Google Chrome?

Jeżeli posiadamy skrót Google Chrome na pulpicie, to klikamy prawym przyciskiem myszy w tenże skrót, wybieramy zakładkę "Właściwości" i przy oknie "Element docelowy" usuwamy fragment tekstu "www.iStartsurf.com/?utm".

Dalej musimy wejść w ustawienia przeglądarki (ikona z kropeczkami w prawym górnym rogu) i wejść w zakładkę "Ustawienia".

W "Ustawieniach" przechodzimy do sekcji "Po uruchomieniu" i wybieramy "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Tam wpisujemy adres wybranej strony i usuwamy iStartsurf.com.

Następnie w sekcji "Wyszukiwarka" klikamy w "Zarządzaj wyszukiwarkami" i usuwamy wyszukiwarkę iStartsurf.

Na koniec dobrze jest zresetować Google Chrome. W tym celu klikamy znowu ikonkę z menu, wybieramy ponownie "Ustawienia", klikamy w link "Zaawansowane", zjeżdżamy na sam dół i wybieramy opcję "Resetuj".

Jak usunąć iStartsurf z przeglądarki Mozilla Firefox?

Aby usunąć iStartsurf z przeglądarki Mozilla Firefox, postępujemy podobnie. Najpierw usuwamy "www.iStartsurf.com/?utm" z sekcji "Element docelowy" przez kliknięcie we właściwości Firefoxa prawym przyciskiem myszy.

Następnie klikamy w ustawienia przeglądarki (prawy górny róg, ikona z kreseczkami) i wybieramy "Opcje".

W "Opcjach" ustawiamy wybraną stronę startową i usuwamy iStartsurf.com. Następnie w górnym okienku do wpisywania haseł w przeglądarce klikamy trójkącik przy ikonce lupy, a potem wybieramy "Zmień ustawienia przeglądarki". W tym oknie ustawień usuwamy iStartsurf.com z listy przeglądarek i ustawiamy domyślną przeglądarkę.

Warto jeszcze usunąć iStartsurf.com z listy dodatków. W tym celu ponownie otwieramy menu ustawień Firefoxa i klikamy "Dodatki". Następnie wyszukujemy dodatek w zakładce "Rozszerzenia" i go stamtąd usuwamy.

W tym przypadku również warto zresetować przeglądarkę. Aby to uczynić, musimy wejść w menu i kliknąć w ikonkę pomocy (znak zapytania), a potem w polecenie "Informacje dla pomocy technicznej". Dalej klikamy w okno "Odśwież program Firefox".

Jak usunąć iStartsurf z przeglądarki Opera?

Aby usunąć iStartsurf z przeglądarki Opera, najpierw pozbywamy się przekierowania "www.iStartsurf.com/?utm" w taki sam sposób, jak w wyżej wymienionych przeglądarkach.

Przechodzimy teraz do ustawień przeglądarki. Wybieramy ikonkę Opery, która znajduje się w lewym górnym roku okna i przechodzimy do zakładki "Podstawowe".

Tam na początek ustawiamy wybraną stronę w sekcji "Po uruchomieniu przeglądarki" ("Otwórz wybraną stronę lub zestaw stron").

Następnie przechodzimy do zakładki "Przeglądarka" i tam w sekcji "Wyszukiwanie", w poleceniu "Zarządzaj wyszukiwarkami", zmieniamy domyślną przeglądarkę na Google bądź inną.

Potem ponownie klikamy w ikonkę Opery i przechodzimy do zakładki "Rozszerzenia" i "Zarządzaj rozszerzeniami". Stamtąd usuwamy niepożądany dodatek.

Jak usunąć iStartsurf z systemu?

Dodatek iStartsurf może znajdować się na liście programów zainstalowanych w systemie. Żeby więc go usunąć, należy wejść w "Panel sterowania" (wystarczy wpisać to polecenie w pasku do wyszukiwania w menu Start).

Następnie wyszukujemy aplet "Programy" i w nim "Programy i funkcje" (Windows 7, 8, 10) bądź "Dodaj lub usuń programy" (Windows XP). Pojawi nam się wówczas lista wszystkich zainstalowanych programów, gier, sterowników. Tam wyszukujemy iStartsurf i klikamy "Usuń"/"Odinstaluj".

Może jednak zdarzyć się tak, że aplikacja powiązana z tym dodatkiem będzie się nazywała inaczej. Najczęściej spotykanymi nazwami są: Extended Protection, SupTab, iStartSurf NewTab, Wsys Control8.0.3159, IePluginService.

Jak usunąć iStartsurf za pomocą programu?

Jeżeli wyżej opisane kroki nie zadziałają i iStartsurf nadal będzie obecny w naszym komputerze, należy wykorzystać specjalny program do wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania. Takim programem może być AdwCleaner, który jest dostępny do pobrania za darmo.

AdwCleaner najpierw skanuje komputer w celu wykrycia niepożądanych plików oraz kluczy rejestru, a gdy już takowe znajdzie, to usuwa je. Po usunięciu wymagane jest ponowne uruchomienie komputera.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)