Jak tworzy się kosmiczne technologie? O swojej pracy mówi inżynier NASA

Jak tworzy się kosmiczne technologie? O swojej pracy mówi inżynier NASA

Jak tworzy się kosmiczne technologie? O swojej pracy mówi inżynier NASA
Źródło zdjęć: © NASA | NASA
24.04.2018 11:17, aktualizacja: 25.04.2018 11:18

Technologie zmieniające marsjański dwutlenek węgla w powietrze dla ludzi, systemy, które odpychają osad kosmiczny, lasery topiące pył i pozwalające na tworzenie materiałów budowlanych – brzmi niewiarygodnie? A jednak to rzeczywistość. Dla niektórych nawet codzienność, ot, taka praca. O tym, jak wygląda bycie inżynierem badawczym NASA w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego opowie Michael Johansen. Chcesz dowiedzieć się więcej o przyszłości misji kosmicznych? Już pod koniec kwietnia Michael pojawi się w Polsce na największej konferencji programistycznej – Code Europe.

Michael Johansen jest inżynierem ds. badań w Laboratorium Innowacyjnego Rozwoju Swamp Works w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego w NASA. Interesuje się przede wszystkim możliwością wykorzystania zasobów dostępnych na miejscu, np. na Marsie, interakcjami między elektrostatykami / płynami, a także technologiami przeciwpyłowymi. Od momentu dołączenia do NASA w 2009 roku, Michael kierował między innymi projektowaniem, produkcją i testowaniem systemu czujników poszukiwawczych pod kątem przyszłych misji na Marsie. Obecnie pracuje nad rozwojem różnych rozwiązań przeciwpyłowych dla kolejnych lotów eksploracyjnych. 24 kwietnia w Warszawie i 26 kwietnia we Wrocławiu opowie o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości eksploracji kosmicznej. Jego wykładów będzie można posłuchać, biorąc udział w Code Europe, największej konferencji programistycznej w Polsce.

Organizatorem konferencji jest Grupa Absolvent.pl. To już 4 edycja wydarzenia, które tym razem odbędzie się w 4 miastach: w Warszawie, we Wrocławiu, w Krakowie i po raz pierwszy – w Poznaniu. Jesienią w konferencji wzięło udział ponad 150 prelegentów z całego świata i tysiące programistów, chcących zdobywać najnowszą wiedzę IT dostępną na rynku. Teraz, poza wykładami Michaela, będzie można wysłuchać wystąpień przedstawicieli takich firm, jak Google, IBM, Intel czy Booking.com. Pełna agenda dostępna tutaj: https://goo.gl/pVsZbr.

Michael, jesteś inżynierem badawczym NASA w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego. Czy możesz powiedzieć, czym zajmuje się Swamp Works?

Swamp Works zostało założone zaledwie kilka lat temu, aby budować szereg wiodących technologii, które będą służyć eksploracji kosmosu. Pracuję głównie przy technologiach przeciwpyłowych, ale od zawsze zajmuje się także systemami przechowywania energii następnej generacji i systemami oświetleniowymi dla astronautów. Stworzyliśmy między innymi nowe rozwiązanie oświetleniowe, które zmienia się w ciągu dnia pracy astronauty, żeby ułatwić mu bardziej naturalny cykl snu. Obecnie pracuję również nad ładunkiem, który leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2019 roku. Będzie on reprezentował jedną z naszych technologii przeciwpyłowych przeznaczonych do usuwania pyłu z paneli słonecznych, a nawet ze skafandrów kosmicznych astronautów.

Czy NASA tworzy wszystkie te technologie sama, czy współpracuje z kimś jeszcze?

Działa i tak, i tak. Rolą rządu jest badanie potencjalnych rozwiązań, które raczej nie będą opłacalne w najbliższym czasie, ale są niezbędne dla powodzenia misji. W rzeczywistości pracujemy nad pewnymi pomysłami, mając świadomość, że mogą one nie przynieść zysku nawet przez kolejne dwadzieścia lat. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że prywatne firmy zazwyczaj muszą tworzyć technologie, które pozwolą uzyskać bardziej bezpośredni zysk, aby przedsiębiorstwo mogło zachować stabilność finansową. Zazwyczaj NASA zleca realizację projektów prywatnym firmom, jeśli produkt końcowy będzie praktyczny i opłacalny na rynku komercyjnym.

Oto przykład: Swamp Works buduje fabryki chemiczne, które przekształcają dwutlenek węgla z Marsa w powietrze dla ludzi. Prywatna firma mogłaby bardzo dobrze poradzić sobie ze stworzeniem tej technologii. Ale nie będzie rynku zbytu dla tego konkretnego narzędzia, dopóki ludzie faktycznie nie pojawią się na Marsie, co zapewne nastąpi za kilka lat. W związku z tym dla NASA bardziej sensowne jest rozwijanie tego rozwiązania bezpośrednio w firmie. Zawsze ustalamy, jakie są potrzeby NASA w zakresie danej misji, a następnie przekazujemy wszelkie projekty, które mogą być zrealizowane przez prywatny przemysł. Resztę NASA tworzy sama.

Jaką technologię tworzysz specjalnie dla misji NASA? Czy masz swoją ulubioną technologię, z którą pracujesz i którą rozwijasz?

Jednym z projektów Swamp Works jest tworzenie maszyn wykorzystujących lasery do topienia cząsteczek pyłu w użytecznym materiale budowlanym na potrzeby księżycowych / marsjańskich środowisk i narzędzi. Umożliwiłoby to budowę obiektów niezbędnych dla misji bez konieczności dostarczania dodatkowych materiałów budowlanych. Zamiast tego te dodatkowe systemy produkcyjne wykorzystywałyby regolit znajdujący się na powierzchni niebieskiej do tworzenia trójwymiarowych struktur użytkowych. Technologia ta ma również wiele potencjalnych zastosowań na Ziemi w zakresie potrzeb humanitarnych i pomocy w przypadku katastrof. Wyobraź sobie, że możesz budować schrony przeciwburzowe, domy tymczasowe, a nawet szpitale, używając tylko brudu, na którym stoisz.

Michael, czy możesz opowiedzieć coś o swoich ostatnich innowacyjnych odkryciach?

Nasza elektrodynamiczna technologia osłony przeciwpyłowej ma zastosowanie na powierzchniach księżycowych i marsjańskich. Pomaga w utrzymaniu światła słonecznego, blokując pył osadzający się na niezbędnych dla misji panelach słonecznych. Ta sama technologia może być stosowana do ochrony paneli słonecznych tutaj, na Ziemi. Pył jest poważnym problemem, który wpływa na utrzymanie chłodu paneli słonecznych i ich ogólną wydajność. Dzięki zastosowaniu naszej technologii, duże farmy słoneczne mogłyby potencjalnie zwiększyć ilość energii, którą są w stanie wyprodukować. Niektóre z projektów Swamp Works, przy użyciu dodatkowej technologii produkcyjnej, mogą mieć wiele zastosowań na Ziemi.

Michael, dziękujemy za rozmowę! I do zobaczenia na Code Europe.

Projekty, w które jest zaangażowany Michael Johansen odkrywają kolejne tajemnice Marsa. Czy da się wykorzystać złoża naturalne tej planety na potrzeby człowieka, a ją samą zaadaptować do “zwykłego” życia? Jak poradzić sobie z kosmicznym pyłem, którego na Czerwonej Planecie nie brakuje? Jakie języki programowania przydają się w przemyśle kosmicznym? O tym Michael Johansen opowie podczas Code Europe - największej konferencji programistycznej w Polsce - w Warszawie 24 kwietnia na PGE Narodowy i we wrocławskiej Hali Stulecia 26 kwietnia. Bilety dostępne są na stronie https://goo.gl/pVsZbr.

Zdobądź najnowszą, praktyczną wiedzę na Code Europe i wybierz najciekawsze spośród:

  • 11 ścieżek tematycznych: Cloud Computing, Data Science, DevOps & Architecture, Digital Transformation Solutions, Future & Inspire, Gamedev, IoT & Mobile Hardware, Java & Scala, Programming languages, Security & Testing, Tomorrow Web,
  • 150 wykładów i warsztatów, prowadzonych przez światowej klasy prelegentów z firm takich jak NASA, Google, JetBrains, Elastic, Eventbrite, IBM, Intel, Microsoft, Nokia Bell Labs, Red Hat, Salesforce, SAP, Trivago.

Organizatorem konferencji programistycznej Code Europe jest Grupa Absolvent.pl. To już 4 edycja Code Europe, tym razem odbędzie się w 4 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i po raz pierwszy - w Poznaniu. Jesienią w wydarzeniu wzięło udział ponad 150 prelegentów z całego świata i tysiące programistów, chcących zdobywać najnowszą wiedzę IT dostępną na rynku.
Sprawdź agendę Code Europe: https://goo.gl/pVsZbr

Kiedy i gdzie zapraszamy?

  • Warszawa, 24 kwietnia, PGE Narodowy
  • Wrocław, 26 kwietnia, Hala Stulecia
  • Kraków, 8 maja, ICE Kraków Congress Centre
  • Poznań, 12 czerwca, MTP

Bilety do pobrania na: https://goo.gl/jha575

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)