Jak sprawdzić punkty karne online? Oto dostępne metody

Nikt nie chce dowiedzieć się podczas kontroli drogowej, że przekroczył dopuszczalny limit punktów karnych i musi pożegnać się z prawem jazdy. Warto pilnować swojego konta. Podpowiadamy, jak sprawdzić, ile ma się punktów karnych.

Kontrola drogowa.
Kontrola drogowa.
Źródło zdjęć: © Policja.pl
Mateusz Tomczak

06.04.2023 | aktual.: 06.04.2023 19:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostanie lata to częste zmiany przepisów o ruchu drogowym. Z myślą o zmniejszeniu liczby kolizji i wypadków, a przede wszystkim ofiar, ustawodawcy przewidzieli znacznie wyższe kary za przestępstwa i wykroczenia popełniane za kierownicą. Chodzi nie tylko o kwestie finansowe i wysokość mandatów, ale także o punkty karne. Nowy taryfikator sprawia, że można bardzo szybko przekroczyć dopuszczalny limit. Co więcej, przypisane do konta kierowcy punkty karne pozostają tam znacznie dłużej.

Limit punktów karnych 2023

24 punkty karne to górna granica, której nie może przekroczyć kierowca w 2023 r. Nie dotyczy to jednak osób mających mniej niż 20 lat oraz takich, które posiadają prawo jazdy krócej niż rok. W ich przypadku limit jest jeszcze mniejszy. Wynosi 20 punktów karnych.

Jesienią 2022 r. wydłużono czas, przez jaki punkty karne pozostają na koncie kierowcy. Zamiast 12 miesięcy są to aż 24 miesiące, licząc od dnia opłacenia mandatu lub uprawomocnienia się wyroku sądu (dotyczy osób, które odmówiły przyjęcia mandatu podczas kontroli drogowej).

Zlikwidowano również kursy reedukacyjne pozwalające na zmniejszenie stanu posiadania punktów karnych. Trwają prace nad przepisami przywracającymi je w nowej formule. Ze wstępnych informacji wynika, że będą droższe i możliwe wyłącznie po przekroczeniu dopuszczalnego limitu punktów karnych, a nie w dowolnym momencie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak sprawdzić punkty karne online?

Możliwość łatwego sprawdzania liczby punktów karnych na koncie każdego kierowcy daje system CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Potrzeba do tego wyłącznie internetu oraz profilu zaufanego (PZ), dzięki któremu potwierdza się swoją tożsamość. Posiada go coraz więcej Polaków. Jak założyć własny? To prosty proces, o którym pisaliśmy w naszym poradniku.

Posiadając profil zaufany, wystarczy udać się na stronę internetową GOV.pl i skorzystać z e-usługi "Sprawdź swoje punkty karne". Po zalogowaniu się za pomocą swojego PZ stan punktów karnych zostanie wyświetlony bez potrzeby prowadzenia dodatkowych czynności. Baza danych jest aktualizowana raz dziennie.

Jeszcze wygodniejsze może być skorzystanie z aplikacji mObywatel, którą w swoich telefonach posiada już ponad 10 mln Polaków. To swojego rodzaju cyfrowy portfel, którego funkcjonalność systematycznie rozrasta się o kolejne opcje. Aktywując usługę mPrawo Jazdy, jednocześnie aktywuje się usługę Punkty karne online pokazującą stan posiadania punktów karnych. Aplikacja mObywatel jest dostępna na systemach Android oraz iOS.

Profil zaufany i mObywatel to realne przykłady na to, że e-administracja i tworzące ją rozwiązania cyfrowe ułatwiają codzienne życie. PZ to jeden klucz do wielu e-usług, z których skorzystamy szybko i bezpiecznie, aplikacja – wirtualny portfel, dzięki któremu nasze najważniejsze dokumenty, w tym prawo jazdy, mogą zostać w domu, a i tak będziemy mieć je zawsze przy sobie – w smartfonie.

Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Jak sprawdzić punkty karne bez internetu?

Osoby bez dostępu do internetu również mogą dowiedzieć się, ile mają punktów karnych. W takim przypadku pojawia się jednak konieczność odwiedzenia najbliższego komisariatu policji. To jedyny sposób, ponieważ takie informacje nie są ujawniane telefonicznie czy poprzez pocztę e-mail.

Osobista wizyta sprawia, że funkcjonariusze udzielą odpowiedzi i wskażą liczbę punktów karnych na koncie. Jedyne, co trzeba mieć przy sobie, to dokument, który potwierdza tożsamość.

Uzyskanie informacji na komisariacie również jest bezpłatne. Sytuacja zmienia się w momencie, w którym potrzeba pisemnego zaświadczenia o liczbie punktów karnych. Wtedy trzeba uiścić opłatę w wysokości kilkunastu złotych (w urzędzie gminy lub miasta, na terenie którego znajduje się dany komisariat).

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Komentarze (4)