Jak silna jest polska armia? Tak wypadamy na tle państw Europy
Opublikowano najnowszy raport Global Firepower prezentujący potencjał militarny państw świata. Oprócz globalnego rankingu, przygotowano zestawienia dla poszczególnych kontynentów, oraz przedstawiono dane dotyczące konkretnych typów broni. Jak na tym tle wypada Polska?
16.11.2021 | aktual.: 24.02.2022 16:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ranking Global Firepower powstał w oparciu o ponad 50 różnych czynników. Autorzy analizy uwzględnili m.in. potęgę militarną danych państw, środki finansowe przeznaczane na rozwój armii oraz technologie wojskowe, infrastrukturę oraz położenie geograficzne.
W oparciu o te składowe Polska zajęła w światowym rankingu, obejmującym 140 państw, 23. miejsce. To o dwie lokaty niżej niż rok wcześniej, ale biorąc pod uwagę wyniki z ostatnich lat można uznać, że pozycja naszego kraju w zestawieniu Global Firepower jest stabilna.
Polska na tle państw europejskich
Inaczej przedstawia się sytuacja w rankingu sił militarnych Europy, w którym uwzględniono 35 państw. W zestawieniu pominięto Rosję oraz państwa, które nie posiadają sił zbrojnych lub stałej standardowej armii (nie zobaczymy więc w nim m.in. Watykanu, Andory czy Islandii).
Jak na tym tle wypada Polska? Według Global Firepower zajmujemy szóstą lokatę, wyprzedając m.in. Ukrainę, Grecję, Szwajcarię, Szwecję i Białoruś. Trzy pierwsze miejsca przypadają Francji, Zjednoczonemu Królestwu i Włochom. Wyprzedzają nas także Niemcy (4. pozycja) i Hiszpania (5. pozycja).
Polska zajmuje ponadto 24. miejsce w globalnym rankingu dot. posiadanych czołgów. Pod względem potencjału sił powietrznych znajdujemy się natomiast na 26. pozycji na świecie.
Portal wnp.pl zwraca jednak uwagę, że w przeszłości niektóre państwa kwestionowały wyniki rankingu. Zdarzało się, że część danych była nieaktualna lub pojawiały się wątpliwości co do ich wiarygodności.
Przykładowo, według globalnego zestawienia z 2019 r. nasze państwo miało posiadać na uzbrojeniu 90 myśliwców oraz drugie tyle samolotów uderzeniowych. Szybko okazało się, że są to dane sprzed lat. Mimo zdarzających się błędów ranking Global Firepower jest powszechnie uznawany za prestiżowy ze względu na swoją szczegółowość.