Jak podgrzać wodę za pomocą... UPS‑a?

Jak podgrzać wodę za pomocą... UPS-a?
Źródło zdjęć: © FEN

22.01.2010 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Minusowe temperatury i coraz liczniejsze awarie prądu najbardziej dotykają rodziny, które korzystają z elektrycznych pieców centralnego ogrzewania. W ich przypadku brakowi światła towarzyszy brak ogrzewania i niemożność korzystania z ciepłej wody. Problem nie zmalał po zmniejszeniu opadów śniegu, gdyż niemal codziennie linie energetyczne padają pod naporem ciężkiego lodu. Tylko w tym tygodniu bez zasilania było 28 tysięcy domów w Wielkopolsce.

Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w najbliższych dniach mróz będzie coraz silniejszy, nawet do - 3. stopni Celsjusza. Problemy z prądem nie znikną po odwilży, gdyż - jak wskazuje raport Najwyższej Izby Kontroli - wciąż pogarsza się stan techniczny polskiej infrastruktury energetycznej. Izba ostrzega, że awarie linii zasilających będą się nasilać niezależnie od pory roku.

*Ciepła kąpiel pomimo awarii *
W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które podtrzymują pracę pieców CO. Nie wszyscy wiedzą, że od niedawna można zadbać o ciepłą wodę za pomocą specjalnych zasilaczy awaryjnych UPS, które - w razie potrzeby - współpracują z akumulatorami samochodowymi. Domownicy mogą więc liczyć na to, że piec CO będzie pracował przez kilkanaście godzin po awarii, a nawet dłużej.

Obraz

- Specjalne zasilacze awaryjne mogą służyć nie tylko do zabezpieczania gazowych kotłów centralnego ogrzewania, ale także kominków z tzw. płaszczem wodnym. UPS może być zainstalowany na podłodze lub w pozycji wiszącej - tłumaczy Mariusz Piątkiewicz, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu EVER.

Polski producent jako pierwszy wprowadził na rynek zasilacze awaryjne przeznaczone przede wszystkim do tych właśnie celów. Nowe polske UPS-y serii Specline współpracują z piecami CO wszystkich wiodących światowych producentów. Zasilacze serii Specline charakteryzują się mocą 200W pracy ciągłej i 400W pracy chwilowej. Wydłużenie czasu pracy UPS-a możliwe jest poprzez dokładanie dodatkowych modułów bateryjnych. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie akumulatora samochodowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)