Jak płacić mniejsze rachunki? Poznaj łatwe sposoby na obniżenie kosztów zużycia wody

Dobre nawyki w połączeniu z odpowiednimi urządzeniami pozwolą ograniczyć zużycie wody co najmniej o połowę.

Jak płacić mniejsze rachunki? Poznaj łatwe sposoby na obniżenie kosztów zużycia wody
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

17.10.2012 13:30

O konieczności oszczędzania wody nie trzeba przekonywać żadnego zwolennika ekologicznego stylu życia. Jednak nawet do osób, które nie zdają sobie sprawy, jak ważne dla środowiska jest oszczędzanie życiodajnego płynu, powinien trafić argument finansowy. Rachunki za wodę do spore obciążenie dla domowego budżetu, ale wystarczy trochę chęci, by znacząco je obniżyć. Za wodę możemy płacić nawet kilkaset złotych rocznie mniej.

Najważniejsze są dobre nawyki
Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo wody marnujemy każdego dnia. Złe nawyki przejmujemy często już po naszych rodzicach. Ważne, aby uświadomić sobie swoje błędy - naprawić je jest naprawdę łatwo!

- Zakręcanie wody: nie zmywaj naczyń ani nie myj zębów pod bieżącą wodą. W ten sposób za każdym razem zaoszczędzisz co najmniej 1. litrów wody. A ponieważ zarówno te, jak i szereg innych czynności wykonujemy kilka razy dziennie, oszczędność wody będzie naprawdę duża.

- Prysznic nie dla każdego: przyjęło się uważać, że podczas korzystania z natrysku zużywa się o wiele mniej wody, niż biorąc kąpiel w wannie. Nie zawsze jest to prawda. Przyjmując, że do wanny lejemy średnio 12. litrów wody (jeśli napełnimy wannę przeciętnej wielkości do połowy), a podczas prysznica zużywamy jej ok. 50 litrów w ciągu 5 minut, oznacza to, że osoby lubiące długie zabiegi higieniczne powinny wybrać jednak wannę. To samo dotyczy na przykład dzieci, które uwielbiają pluskać się nawet godzinę.

- Sedes to nie kosz na śmieci: prowadzone w Polsce badania wykazały, że aż 37. wody, którą zużywamy, zostaje spuszczona w toalecie. WC jest to więc świetne miejsce do poczynienia oszczędności. Wystarczy nie wrzucać do sedesu chusteczek, torebek po herbacie itp. – ich miejsce jest w koszu na śmieci.

- Mądre użytkowanie AGD: pralka i zmywarka to nasi wielcy sprzymierzeńcy w oszczędzaniu wody. Jednak trzeba z tych urządzeń właściwie korzystać. Nie włączaj ich więc, gdy nie są pełne. Pralka podczas jednego prania może zużywać nawet kilkadziesiąt litrów wody –. to naprawdę dużo. Jeśli tylko możesz, zrezygnuj także z prania wstępnego i dodatkowego płukania.

- Mniejszy rezerwuar: jeśli nie możesz zamontować nowoczesnej spłuczki z funkcją stop, możesz zaoszczędzić wodę domowym sposobem. Połóż na dnie rezerwuaru na przykład plastikową butelkę wypełnioną piaskiem. Zmniejszy się wtedy jego pojemność. Nawet zmniejszając pojemność rezerwuaru o jeden litr, zaoszczędzimy w skali roku bardzo dużo wody.

- Szczelne krany: kogo nie denerwuje uporczywe kapanie, powinien naprawić kran w trosce o swój portfel, bo kropla do kropli…. i zbierze się całkiem spora suma. Zakładając, że kran cieknie z prędkością 1 kropli na sekundę, to po miesiącu zmarnuje się w ten sposób ponad 500 litrów wody, czyli dwie wanny. A ile to będzie w skali roku? Nie zapomnij pomnożyć tej liczby przez ilość cieknących w twoim domu kranów. Trzeba sprawdzić także wszystkie uszczelki, kolanka i spłuczki!

- Rozsądne rozmrażanie: nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce, a jeśli musisz to zrobić szybko, włóż mrożonkę do miski z chłodną wodą lub do mikrofalówki.

- Gotowanie pod przykryciem: podczas gotowania warto używać garnków z przykrywką, wyparowuje wtedy o wiele mniej wody.

- Oczekiwanie na ciepłą wodę: często z kranu nie od razu leci ciepła woda. To zrozumiałe, że nie chcemy się myć w zimnej, ale jeśli za każdym razem odczekamy kilka sekund, by zleciała zimna woda, to każdego dnia stracimy bezpowrotnie nawet kilka jej litrów. Można więc najpierw podstawić pod kran miskę czy garnek, a zimną wodę zużyć później do gotowania lub podlania kwiatów.

Recykling
W mieszkaniu można zastosować instalację łączącą odpływ umywalkowy z rezerwuarem muszli klozetowej. Dzięki temu wodą zużytą podczas mycia spłukiwana jest toaleta. To rodzi duże oszczędności, niestety wymaga gruntownego remontu i generuje spore koszty. Są także łatwiejsze sposoby na ponowne wykorzystanie wody. Woda po kąpieli czy gotowaniu często nadaje się jeszcze do innych celów. Wystarczy, że wprowadzisz w życie jedną z poniższych rad, a zużycie wody w twoim gospodarstwie domowym zauważalnie się obniży.

*- Deszczówka: *jeśli masz ogródek lub taras, zbieraj wodę deszczową, którą można wykorzystać do podlewania trawnika, roślin w ogrodzie czy sprzątania podwórka.

- Pomocne rybki: po zmianie wody w akwarium, zamiast ją wylewać, można wykorzystać ją ponownie. Doskonale nadaje się ona do podlewania kwiatów, ponieważ jest bogata w azot i fosfor, dzięki czemu stanowi naturalny nawóz dla roślin.

- Woda po gotowaniu: wylewanie wody po ugotowaniu warzyw lub jajek to prawdziwe marnotrawstwo. Z powodzeniem można nią (po wystygnięciu) podlać kwiaty. Szczególnie podczas gotowania jajek ze skorupek uwalniają się substancje odżywcze, które korzystnie wpływają na wzrost roślin.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Przydatne urządzenia
Przegląd urządzeń AGD pod kątem oszczędności energii czy wody to temat na osobny artykuł, jednak istnieje kilka prostych zasad użytkowania sprzętu i łatwych sposobów na znaczne zmniejszenie zużycia wody w naszym domu.

- Dobre parametry: wybierając pralkę lub zmywarkę, nie kierujmy się tylko ceną, ale także parametrami. Urządzenie z wyższej półki cenowej, ale zużywające niewiele wody, tak naprawdę kosztuje mniej, bo po pewnym czasie stosowania różnica w cenie (w porównaniu ze sprzętem niedrogim, ale „wodożernym”) zaciera się.

*- Perlator: *perlator do nakładka na kran redukująca przepływ wody i zwiększająca optycznie strumień poprzez napowietrzenie wody. W sprzedaży są zarówno same nakładki, jak i baterie z wmontowanym perlatorem. Pozwala to na oszczędność wody rzędu nawet 60%. Warto więc zamontować perlatory na wszystkich kranach prócz baterii wannowej, ponieważ zmniejszając zawartość wody w strumieniu, niepotrzebnie wydłużamy czas napełniania wanny, co powoduje szybsze stygnięcie wody.

- Baterie termostatyczne: to baterie prysznicowe i wannowe, które utrzymują stałą temperaturę wypływającej wody, dzięki czemu nie musimy czekać na pojawienie się ciepłej wody. Dzięki takiej baterii można szybko ustawić temperaturę wody i jej dopływ.

*- Baterie z fotokomórką: *jeśli mamy problem z zakręceniem wody, np. podczas mycia zębów, kupmy baterię bezdotykową. Fotokomórka wyczuje podstawioną pod kran dłoń i dopiero wtedy wypuści strumień wody.

*- Baterie z funkcją „eko”: *na rynku dostępne są baterie przyciskiem „eko”. umieszczonym na dźwigni. Aby uzyskać maksymalny wypływ wody z kranu, należy go wcisnąć. Po zakręceniu wody przycisk automatycznie wraca do poprzedniego położenia, a po ponownym odkręceniu wody wypływa nawet o 10 litrów mniej w ciągu minuty.

- Odpowiednia spłuczka: zamontuj w toalecie spłuczkę z tzw. dwutaktem –. mały przycisk powoduje, że do miski ustępowej spływa tylko połowa wody, czyli ok. 3 litrów. Najlepsze są spłuczki wyposażone także w przycisk „stop”, umożliwiający zatrzymanie strumienia wody w dowolnym momencie.

*- Reduktor ciśnienia: *właściciele domów wolnostojących mogą przemyśleć zakup reduktora ciśnienia, ponieważ zużycie wody zależy także od ciśnienia w sieci wodociągowej i instalacji wewnętrznej. Przy obniżeniu ciśnienia z 4 do 2 atmosfer możemy liczyć na oszczędność w granicach 2. %.

Sposobów na oszczędzanie wody jest oczywiście więcej, ale na początek warto wdrożyć choć kilka z nich. Masz swoje sposoby na zmniejszenie rachunków za wodę? Podziel się nimi na forum!

Anna Paczuska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)