Jak Microsoft wspiera Linuksa
Debata w sprawie Mono - wolnej implementacji C# - przybrała nowy obrót. Microsoft oświadcza, że obejmie standardy ECMA dla języka programowania C# i Common Language Structure (CLI) tak zwanym programem Microsoft Community Promise. Dając taką prawnie wiążącą gwarancję, firma zobowiązuje się do rezygnacji z ochrony patentowej lub innych prawnych roszczeń wobec implementacji tych dwóch standardów. To może oznaczać, że w sprawie kluczowych elementów środowiska Mono, które są ustandaryzowane jako ECMA 334 (C#) i ECMA 335 (Common Language Infrastructure), po raz pierwszy w społeczności Open Source zapanuje spokój
Peer Galli, pełniący funkcję Senior Communications Managera ds. strategii platformowych w Microsofcie, ogłosił tę dobrą nowinę na stronie Port 2. – blogu firmy z Redmond poświęconym sprawom Open Source. "Stosując Community Promise Microsoft, gwarantuje, że nie będzie wysuwał roszczeń patentowych przeciwko osobom, które będą rozwijać, stosować, rozpowszechniać, sprzedawać importować lub dystrybuować implementacje objęte tą obietnicą. Nie ma przy tym żadnego znaczenia model rozwoju albo dystrybucji. Tą obietnicą są objęte także otwartoźródłowe modele licencjonowania takie jak LGPL albo GPL".
W wyniku ogłoszenia przez twórców Debiana planów związanych z Mono po raz kolejny rozgorzała prastara dyskusja na temat tego, czym grozi standardowe dołączanie tego środowiska do dystrybucji Linuksa. Decyzja Microsoftu wcale nie oznacz, że środowisko deweloperskie .NET jest całkiem otwarte i da się bezpiecznie zaimplementować w Pingwinie. Mono obsługuje bowiem także takie mechanizmy Microsoftu jak choćby ASP.NET – a ta nie jest objęta gwarancjami Community Promise. Twórca Mono – Miguel de Icaza – mimo wszystko wyraża zadowolenie z powodu kroku Microsoftu i pragmatycznie zapowiada, że już w najbliższych miesiącach podzieli kod źródłowy Mono na kilka części. Jeden moduł Mono będzie zawierał kod objęty standardami ECMA, natomiast obsługa ASP.NET i DOT.NET wraz z innymi składnikami podlegającymi patentom zostaną wydzielone do odrębnego pakietu.
wydanie internetowe www.heise-online.pl