Jak bezpiecznie korzystać z Facebooka na wakacjach

Urlop bez Facebooka? Dla sporej rzeszy ludzi jest to niewyobrażalne. Wielu z nas już na lotnisku loguje się do serwisu społecznościowego, aby podzielić się ze znajomymi swoim szczęściem. Na tym się jednak nie kończy - niedługo potem publikujemy swoje pierwsze wrażenia z hotelu i filmy z plaży. Nie możemy jednak zapominać, że również na urlopie powinniśmy chronić swoją prywatność.

Jak bezpiecznie korzystać z Facebooka na wakacjach
Źródło zdjęć: © Maksim Šmeljov - Fotolia.com

16.07.2013 | aktual.: 16.07.2013 13:06

Życie bez Facebooka wydaje się dla wielu ludzi niepełne: z danych tego giganta na rynku portali społecznościowych wynika, że każdego dnia 1,1 miliarda użytkowników klika około 6,5 miliarda razy "Lubię to" i współdzieli 4,75 miliarda treści. Przeciętny użytkownik Facebooka spędza na nim około 6 godzin i 44 minuty miesięcznie. Nie dziwi zatem fakt, że ludzie wykorzystują to medium, aby pochwalić się fotkami z wakacji i kontaktować się z rodziną i znajomymi. Dla trzech na cztery osoby posiadających konto na Facebooku portal ten stanowi stały punkt ich rozkładu zajęć na urlopie. W tej sytuacji bardzo ważna okazuje się znajomość zagrożeń oraz przestrzeganie kilku zasad dotyczących bezpieczeństwa. Niestety wiele osób nadal nie jest świadomych poważnego ryzyka związanego z wykorzystywaniem niezabezpieczonych smartfonów i publicznych sieci Wi-Fi do umieszczania zdjęć z wakacji, komentowania i klikania "Lubię to".

Złodzieje danych lubią publiczne sieci Wi-Fi

Podczas urlopu za granicą ludzie korzystają z hotspotów jako alternatywy dla wysokich taryf za przesyłanie danych za pośrednictwem operatorów mobilnych. Jednak bezprzewodowe sieci w hotelach, kawiarenkach i innych miejscach publicznych przyciągają również złodziei danych oraz osoby chcące uzyskać nieautoryzowany dostęp do cudzych informacji. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju sieci wykorzystują nie tylko urlopowicze z laptopami, smartfonami i tabletami, ale również cyberprzestępcy uzbrojeni w aplikacje i programy szpiegujące. Nie jest to żadną niespodzianką, zważywszy że około 40 procent użytkowników smartfonów nie posiada na swoim telefonie podstawowej ochrony - tj. nie korzysta nawet z blokady ekranu, nie mówiąc już o aktywnym oprogramowaniu bezpieczeństwa. Nawet jeśli wykorzystywane jest oprogramowanie antywirusowe, aktualizacje często instalowane są zbyt późno lub wcale.

Zszargana reputacja

Oprócz niezabezpieczonego dostępu do internetu za pośrednictwem smartfonów, portale społecznościowe same w sobie posiadają słabe punkty, które mogą umożliwić kradzież tożsamości. Jeśli do niej dojdzie, osoba atakująca będzie mogła manipulować kontem użytkownika, przeczytać jego wiadomości i wysłać fałszywe posty - a to jedynie kilka przykładów możliwych konsekwencji. Winowajcą są luki w bezpieczeństwie, które nakładają się na błędy w zabezpieczeniach innych aplikacji sieciowych. Kolejny problem wiąże się z tym, że wiele osób posiada jedno hasło do kilku serwisów, takich jak eBay, Amazon, Gmail itp., przez co kradzież hasła na Facebooku może wywołać niebezpieczną reakcję łańcuchową. A zatem pamiętaj: nigdy nie klikaj podejrzanych odsyłaczy w wiadomościach e-mail, ale zawsze wpisuj adres bezpośrednio do przeglądarki.

5 wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z Facebooka na urlopie:

  1. Chroń swoją prywatność! Nie wszystkie informacje i nie wszystkie zdjęcia muszą zostać od razu opublikowane w internecie.
  2. Bądź ostrożny podczas korzystania z publicznych hotspotów.
  3. Jeśli nie korzystasz z Bluetootha czy sieci Wi-Fi, wyłącz te funkcje. W ten sposób zamkniesz kanały potencjalnych ataków, a przy okazji zaoszczędzisz baterię.
  4. Uważaj na nowe aplikacje - zanim zainstalujesz program sprawdź jego recenzje. Dobrze zakamuflowane szkodliwe oprogramowanie może czaić się wszędzie.
  5. Zawsze instaluj aktualizacje: luki w zabezpieczeniach należy regularnie łatać.
  6. Stosuj aplikację bezpieczeństwa mobilnego, aby zabezpieczyć się przed atakami z internetu i chronić swoją prywatność.

Źródło: Kaspersky Lab

internetwakacjebezpieczeństwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)