Jak będzie wyglądać Wojsko Polskie w 2035 roku? Jest decyzja prezydenta [Defence24.pl]
26.08.2019 06:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie dotyczące określenia głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych w perspektywie do 2035 roku. To podstawa do tworzenia dokumentów planistycznych obejmujących tą perspektywę, w tym związanych z rozbudową i modernizacją armii.
O podpisaniu przez prezydenta postanowienia ws. określenia głównych kierunków rozwoju SZ RP Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało we wpisie w portalu społecznościowym. Zaznaczono, że dokument został opracowany we współpracy BBN, Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego.
Dokument podpisany przez Andrzeja Dudę jest podstawą do uruchomienia dalszych prac, związanych z programowaniem rozwoju Sił Zbrojnych. Zgodnie z ustawą, modernizacji technicznej i finansowaniu SZ RP to właśnie na podstawie „głównych kierunków...” oraz zobowiązań Polski przyjętych w ramach planowania w NATO Rada Ministrów określa w drodze uchwały, szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na 15-letni okres planistyczny.
Wspomniana uchwała jest następnie podstawą do przygotowania w MON Programu Rozwoju Sił Zbrojnych na dany okres, a Program – bazą do opracowania centralnych planów rzeczowych, w tym Planu Modernizacji Technicznej. Postanowienie prezydenta przesądza więc o uruchomieniu bardziej szczegółowego procesu planowania rozwoju Sił Zbrojnych.
Po raz pierwszy postanowienie ws. „głównych kierunków...” przyjmowane jest na wydłużony, 15-letni okres planistyczny, zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o przebudowie i modernizacji Sił Zbrojnych oraz ich finansowaniu. Wydłużenie okresu planistycznego miało w założeniu ułatwić realizację programów modernizacji i rozwoju Sił Zbrojnych, które swoim zakresem (w tym finansowym) często wykraczają poza dotychczasową 10-letnią perspektywę planowania rozwoju Sił Zbrojnych.
Zatwierdzenie przez prezydenta postanowienia ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych na prawie półtora roku przed rozpoczęciem okresu planowania daje szanse na przygotowanie bardziej szczegółowych dokumentów, w tym planu modernizacji, do 1 stycznia 2021 roku, lub nawet znacznie wcześniej.
To powinno ułatwić harmonijną realizację nowych programów w całej perspektywie planistycznej. Wiadomo, że w MON i w Sztabie Generalnym już trwają prace nad dokumentami planistycznymi na lata 2021-2035. Ich elementem jest inicjatywa Szefa SG NUP 2X35 (Nowe Urządzenie Polskie), która – w założeniu – ma być platformą do szerokiej debaty w sprawach obronności, również z udziałem ekspertów i instytucji poza MON.
Obecnie obowiązuje Plan Modernizacji Technicznej na lata 2017-2026, przyjęty w lutym 2019 roku. Jak łatwo zauważyć, dokument zaakceptowano z pewnym opóźnieniem, powinien przecież obowiązywać od początku okresu planistycznego. Program rozwoju Sił Zbrojnych, będący bazą dla PMT, zaakceptowano w listopadzie 2018 roku, natomiast Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji SZ na początku czerwca 2018 roku. Wcześniej obowiązywały, oczywiście wielokrotnie modyfikowane i uaktualniane, dokumenty na perspektywę planistyczną 2013-22.