Izraelskie F‑16 z "artylerią rakietową"

Izraelskie siły zbrojne rozbudowują swój potencjał do wykonywania precyzyjnych uderzeń na cele w głębi terytorium przeciwnika. Nowa rakieta opiera się o rozwiązania pocisku ziemia-ziemia Extra. Modernizacja to efekt trwającego konfliktu w Syrii i zagrożenia ze strony Iranu.

Izraelskie F-16 z "artylerią rakietową"
Źródło zdjęć: © IMI Systems

22.06.2018 | aktual.: 26.06.2018 16:57

Zmiany mają dotyczyć zarówno sił powietrznych, wojsk lądowych, jak i marynarki wojennej. Izraelczycy chcą utrzymać i zwiększyć swoje możliwości projekcji siły na Bliskim Wschodzie w czasie, gdy w Syrii doskonalona jest obrona przeciwlotnicza i budowany jest system antydostępowy (A2/AD).

Jednym z systemów uzbrojenia, planowanych do wprowadzenia w Siłach Obronnych Izraela, jest nowy pocisk powietrze-ziemia Rampage. Jak podał serwis The Drive się on na rozwiązaniach rakiety ziemia-ziemia Extra (czyli o zasięgu do 150 km), używanej w systemie artylerii rakietowej Lynx.

O prowadzeniu prac nad nowym pociskiem jako pierwszy poinformował serwis Ynet News. Zaznaczył, że prace są realizowane we współpracy IMI Systems oraz IAI. W ubiegłym roku przeprowadzono próbne odpalenie tego pocisku z myśliwca F-16I Sufa. Natomiast produkcja nowego pocisku rozpocznie się w przyszłym roku. Ma on być dostępny zarówno dla izraelskich sił zbrojnych, jak i użytkowników zagranicznych i będzie dostosowany do przenoszenia przez różne platformy. Spółka IMI Systems poinformowała w oficjalnym komunikacie, że pocisk może zostać przystosowany nie tylko do samolotów pochodzenia zachodniego, ale także i wschodniego.

Masa pocisku to 570 kilogramów, a długość – 4,7 m. Oficjalnie jego maksymalny zasięg wynosi przynajmniej 150 km. Nie jest wykluczone, że w sprzyjających warunkach, na przykład przy wystrzeleniu z wysokiego pułapu, rakiety będą mogły razić cele na większych odległościach. Wiadomo, że rakiety Rampage mogą być odpalane z różnych wysokości (zarówno na wysokim, jak i na niskim pułapie). Myśliwce F-16 będą mogły przenosić np. zestaw czterech rakiet tego typu, i odpalać je do różnych celów w trakcie lotu.

W założeniu nowy izraelski system ma służyć do zwalczania celów chronionych przez elementy obrony przeciwlotniczej, pociski będą mogły być odpalane spoza zasięgu dużej części elementów obrony powietrznej. Pocisk będzie wyposażony w dwa typy głowic: programowalną odłamkowo-burzącą (jej sposób działania może być dostosowany do konkretnego celu) lub penetrującą.

Cechą charakterystyczną pocisku Rampage jest jednak trajektoria lotu, nieco inna niż w większości zachodnich rakiet powietrze-ziemia, poruszających się z prędkością poddźwiękową. Po odpaleniu rakieta najpierw zwiększa pułap (podobnie jak pocisk odpalony z ziemi), a następnie spada na cel. Pociski Rampage wykonują lot z prędkością naddźwiękową. Według zapewnień IMI Systems czas od wystrzelenia do trafienia celu nie przekracza 5 minut. Sam sposób ich wykorzystania ma w założeniu utrudnić przechwycenie rakiet przez nieprzyjacielską obronę przeciwlotniczą.

System naprowadzania nowych rakiet jest prawdopodobnie zbliżony do tego, wykorzystywanego w pociskach typu Extra. Układ nawigacji satelitarnej został uzupełniony o system inercyjny. Dane o celu są wprowadzane przed odpaleniem pocisku, po jego wystrzeleniu nie ma potrzeby (i możliwości) dalszego naprowadzania. Rampage jest dostosowany do działania w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy, może zwalczać cele punktowe (w tym umocnione) lub powierzchniowe.

Izraelczycy podkreślają, że wprowadzenie tego pocisku powinno pozwolić na ograniczenie kosztów stosowanych środków precyzyjnego rażenia. Rampage daje możliwość unifikacji systemów bojowych używanych przez lotnictwo i jednostki lądowe. Co za tym idzie, rozbudowywane przez Izrael pododdziały artylerii rakietowej będą mogły razić cele w pobliżu terytorium tego państwa (w zależności od zastosowanych pocisków na odległościach od 150 do 300-400 km).

Obraz
© IMI Systems

Z kolei lotnictwo - za pomocą podobnego w konstrukcji i sposobie działania systemu - również na znacznie dalszych odległościach, pozostając jednocześnie poza zasięgiem większości systemów obrony powietrznej. W Izraelu kładzie się duży nacisk na działania połączone i wykorzystanie różnych rodzajów wojsk i środków rażenia tak, aby wzajemnie się uzupełniały.

Pocisk Extra, będący bazą dla Rampage, jest proponowany Polsce w ramach programu artylerii rakietowej Homar przez IMI Systems, wraz z transferem technologii. Jeżeli rakiety Extra zostałyby wprowadzone na wyposażenie Wojsk Lądowych, to potencjalnie pociski Rampage mogłyby zostać wdrożone do Sił Powietrznych z wykorzystaniem wspólnej bazy technologicznej.

Źródło artykułu:Defence24
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)