Trwa ładowanie...
d2mpahy

Izrael osiąga przełom. Opracowano nowy laser przeciwlotniczy

Ministerstwo Obrony Izraela ujawniło, że udało się opracować nową technologię przechwytywania rakiet, moździerzy, UAV i innych ataków dalekiego zasięgu. To kolejne państwo, które będzie wykorzystywać technologię wysokoenergetycznych systemów laserowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izrael opracowuje nowy system obrony przed atakami rakietowymi
Izrael opracowuje nowy system obrony przed atakami rakietowymi (WP.PL, Fot: WP.PL)
d2mpahy

Dyrekcja Badań i Rozwoju Obrony (DDR&D) w Ministerstwie Obrony Izraela ujawniła, że dokonano przełomu technologicznego w rozwoju laserów do przechwytywania zagrożeń ze strony rakiet, moździerzy i artylerii oraz UAV i ATGM. Gen. Yaniv Rotem w komunikacie dla prasy poinformował:

- Wkraczamy w nową erę wojny energetycznej w powietrzu, na lądzie i morzu. Inwestycje w badania i rozwój dokonane przez DDR&D w ostatnich latach sprawiły, że Izrael jest jednym z wiodących krajów w dziedzinie wysokoenergetycznych systemów laserowych. W ciągu roku 2020 przeprowadzimy prezentację naszych możliwości.

d2mpahy

Nowy system zabezpieczeń opracowany przez izraelskie siły obejmuje trzy programy. Pierwszy z nich pozwolił na stworzenie holowanego, stacjonarnego systemu przeciwlotniczego umieszczonego w kontenerze. Ten system ma być doskonałym uzupełnieniem obrony bliskiego zasięgu Iron Dome, a jego głównymi celami będą pociski moździerzowe i artyleryjskie.

Drugi system będzie pełnić rolę mobilnej obrony powietrznej, np. dla wozów bojowych piechoty. Osadzony zostanie na samobieżnej platformie kołowej lub gąsienicowej i głównie będzie chronił przed pociskami kierowanymi, manewrującymi i artyleryjskimi.

Ostatni system będzie zintegrowany z bezzałogowym statkiem latającym, dzięki czemu będzie w stanie przechwytywać pociski na wyższych pułapach. Pozwoli również na neutralizację zagrożenia w większej odległości od własnych sił zbrojnych oraz w początkowych fazach lotu pocisków.

d2mpahy

Dyrekcja Badań i Rozwoju Obrony podkreśliła, że nowe rozwiązania są stosunkowo niedrogie do wdrożenia i użycia, a znacząco zwiększają zdolności obronne państwa. Największym przełomem jest jednak rozwiązanie problemów z jakimi zmagają się systemy laserowe - celowania oraz stabilizacji wiązki na dużych dystansach. Poza Izraelem podobną technologię rozwijają także USA, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny, Japonia, Rosja, Francja oraz Turcja.

d2mpahy

Podziel się opinią

Share
d2mpahy
d2mpahy
Więcej tematów