Izrael chce podbić kosmos. Wyślą statek kosmiczny na Księżyc

Izrael chce dołączyć do trzech kosmicznych gigantów - USA, Rosji i Chin, których maszyny lądowały na Księżycu. Prawdopodobnie w grudniu, ich pierwszy statek kosmiczny wystartuje za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9.

Izrael chce podbić kosmos. Wyślą statek kosmiczny na Księżyc
Źródło zdjęć: © Eliran Avital
Arkadiusz Stando

11.07.2018 | aktual.: 11.07.2018 10:14

Bezzałogowa misja to wspólna praca prywatnej firmy Israel Aerospace Industries oraz organizacji non-profit SpaceIL. Aktualnie ich statek kosmiczny przechodzi ostatnie testy, sprawdzające, czy będzie w stanie przetrwać intensywny start, lot i lądowanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie wystrzelony z półwyspu Cape Canaveral we współpracy z SpaceX.

Organizacja SpaceIL uczestniczyła w konkursie Google Lunar XPrize, zorganizowanym przez X PRIZE Foundation i sponsorowanym przez Google. Jego zwycięzcą miała zostać drużyna, która wykorzystując prywatne fundusze jako pierwsza umieści na powierzchni Księżyca łazik i zaprezentuje zrobione przez niego zdjęcia (oraz inne dane) przekazane na Ziemię. Niestety został on przerwany bez rozstrzygnięcia.

To jednak nie zatrzymało SpaceIL przed ukończeniem swojej podróży księżycowej. Po rozpoczęciu współpracy z Israel Aerospace Industries, spółka otrzymała 88 milionów dolarów, głównie od prywatnych darczyńców, na rozwój projektu.

We wtorek zespół ogłosił, że 13 lutego 2019 r. ma nastąpić lądowanie na Księżycu. Będzie dryfował w przestrzeni kosmicznej w kierunku Księżyca przez dwa miesiące po tym, jak pod koniec grudnia zostanie wystrzelony.

Obraz
© SpaceIL

Niewielki statek kosmiczny ma mieć zaledwie 1,5 metra wysokości i ważyć około 600 kg. Zespół twierdzi, że będzie najmniejszym statkiem, jaki kiedykolwiek wyląduje na Księżycu. I pewnie mają rację.

Zadaniem maszyny oprócz bezpiecznego wylądowania na powierzchni, będzie przede wszystkim robienie zdjęć i filmowanie Księżyca. Oprócz tego ma zostać również wyposażony w magnetometr, który będzie mierzyć pole magnetyczne wokół statku.

spacexizraelkosmos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)