Izak, chłopak "od gier wideo”, skomentuje mecz Polska - Senegal. Wyjaśniamy, skąd się wziął w TVP

Izak, chłopak "od gier wideo”, skomentuje mecz Polska - Senegal. Wyjaśniamy, skąd się wziął w TVP
Źródło zdjęć: © Piotr Skowyrski
Bolesław Breczko

19.06.2018 10:13, aktual.: 20.06.2018 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy trzeba zjeść zęby na piłce nożnej, żeby móc komentować mecz polskiej reprezentacji? Według wielu kibiców tak. Ale TVP dała duży kredyt zaufania Izakowi. Uwielbiany przez młodzież streamer i gracz zapewni oficjalny komentarz w sieci dla meczu Polska - Senegal.

Rzeczowy i bardzo skupiony na tym, co dzieje się na boisku - taki jest komentarz Piotra "Izaka" Skowyrskiego. Nie robi dygresji, nie opowiada anegdot. Daje wytchnienie od legend telewizji i radia, którzy zasypują słuchaczy i widzów setkami pobocznych historii.

Izak jest najbardziej znanym polskim komentatorem esportowym, specjalizującym się głównie w "Counter Strike: Global Offensive". To szalenie popularna w Polsce taktyczna gra sieciowa, w której rywalizują dwie pięcioosobowe drużyny. Izak komentuje turnieje o najwyższe stawki, organizuje też swoje zawody i posiada własną drużynę - "Izako Boars".

Nie można powiedzieć o nim, że jest tylko internetowym celebrytą z YouTube'a. W świecie esportu jest po prostu profesjonalistą.

Izak skomentuje mecz Polska - Senegal

Mimo to informacja, że wspólnie z Maciejem Iwańskim będzie komentował oficjalną, internetową transmisję meczu Polska - Senegal na mundialu w Rosji, zaskoczyła wielu. Chociaż Izak miał już pierwsze podejścia do komentowania tradycyjnego sportu, daleko było mu do poziomu mundialu - najważniejszej piłkarskiej imprezy w całym roku. Będzie też z dala od swojej naturalnej grupy fanów, jego komentarza posłuchają wszyscy ci, którzy odpalą transmisję online.

Taka decyzja zdziwiła także mnie. Chociaż jestem pod wrażeniem poziomu komentatorów w esporcie, to powierzenie jednemu z nich tak ważnej roli było zaskoczeniem. Dlatego postanowiłem się dowiedzieć jakim cudem chłopak "od gier komputerowych" będzie komentował najważniejsze, tegoroczne wydarzenie sportowe w Polsce.

- Wszystko zaczęło się przed Euro 2016 - mówi w rozmowie z WP Tech menager Izaka, Kamil Górecki. - Wtedy był mecz gwiazd czy aktorów, nie pamiętam dokładnie. Piotrek powiedział mi, że chciałby go skomentować. Jest zawodowym komentatorem, a piłkę nożną kocha od lat, więc wydawało mi się to logiczne. Zaczęliśmy rozmawiać z TVP żeby to załatwić - kontynuuje.

TVP od razu chciała meczu reprezentacji

Okazało się, że odpowiedź TVP była pozytywna, a może nawet zbyt pozytywna.

- TVP się zgodziła. Ale nie chcieli żeby Izak komentował mecz gwiazd, tylko od razu spotkanie reprezentacji Polski z Holendrami [sparing przed Euro 2016, przegrany przez naszych 1-2 – przyp. red.]. Gdy Piotrek się o tym dowiedział, to od razu zrezygnował. To było dla niego zdecydowanie za duże wyzwanie - mówi Górecki. - Zdanie zmienił juz po chwili. Minęło ledwo 10 minut i widzę, że Piotrek dzwoni do mnie. "Robimy to", powiedział. I maszyna poszła w ruch.

Izak i Maciej Iwański komentatorami na Polska - Senegal

Izak skomentował swój pierwszy mecz reprezentacji wspólnie z Maciejem Iwańskim. Jak mu poszło? Jeśli ocenimy to po komentarzach w internecie, to połowa oglądających chwali go, a druga połowa beszta i dosłownie łapie się za głowę. "Komentarz jest tragiczny", czytam w social mediach. Czyli internetowy standard. Takie opinie można przeczytać praktycznie o każdym, nawet o takich gwiazdach komentarzu sportowego jak Dariusz Szpakowski.

Jednak Izak się sprawdza. Do tego jest lubiany. Przyciąga przed telewizory (i komputery) młodych widzów, którzy znają go z gier. Ma też uznanie osób z branży. Jego partner, Maciej Iwański, broni go w każdym twitterowym wpisie, chwaląc jego profesjonalizm. Najlepszą rekomendacją jest to, że Iwański czasem oddaje Izakowi rolę komentatora prowadzącego, w czym ten sprawdza się coraz lepiej. I oczywiście to, że ponownie zaufał mu nadawca oficjalnej transmisji.

Z kolei Adam Bednarek z WP Tech pisał o jego występie w roli komentatora sportowego w bardzo pozytywnym tonie: "Youtuber zaskoczył mnie spokojem, luzem, ale przede wszystkim merytorycznym przygotowaniem. Gdyby ktoś nie wiedział, że obok Macieja Iwańskiego siedzi człowiek, który nie jest zawodowo związany z futbolem, nie poznałby różnicy".

Duo Izak-Iwański będzie komentować w internecie, czyli na stronie sport.tvp.pl i w aplikacjach. Komentarz jest możliwy dzięki sponsorowi akcji, czyli marce Coca-Cola. Dodatkowo będzie można wybrać komentarz, drugą z par będzie Dariusz Szpakowski i Radosław Gilewicz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)