Trwa ładowanie...
d3o7oug

Iran: cena ropy rosną w USA. Paliwo w Polsce zdrożeje? Wielkich podwyżek raczej nie będzie

Cena ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosła, na co wpływ ma konflikt z Iranem. Czy wojna wpłynie również na ceny paliwa w Polsce? Na razie - według analityków - 6 zł za litr paliwa nam nie grozi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cena ropy rośnie
Cena ropy rośnie (WP.PL)
d3o7oug

Po tym, jak Iran wystrzelił pociski w stronę dwóch baz wojskowych USA w Iraku, ceny ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosły. Za baryłkę trzeba było zapłacić ponad 63 dol.

Z kolei cena ropy Brent zdążyła przekroczyć 70 dol., choć obecnie wynosi poniżej 68 dol. To i tak wysoka suma, bo jeszcze na początku roku płacono ok. 65 dol.

Analitycy nie mają wątpliwości i obawiają się, że gwałtowny wzrost cen ropy naftowej może zaszkodzić światowej gospodarce. Czy odczujemy to również w Polsce, płacąc więcej za paliwo?

d3o7oug

Zobacz też: PKP opóźnia przyspieszenie pociągów. 200 km/h dopiero w 2020 roku

- Dojście do 6 zł za litr paliwa jednak wydaje się bardzo odległe - musiałoby tutaj dojść do wstrzymania przesyłu ropy z Zatoki Perskiej na dłuższy czas - mówi w rozmowie z Business Insider dr Jakub Bogucki, analityk rynków paliw e-petrol.pl.

Takie ceny pojawiłyby się w Polsce, gdyby cena za baryłkę wynosiła 100 dol. Tak ogromny wzrost musiałby być spowodowany eskalacją konfliktu.

Czytaj też: Arsenał rakietowy Iranu. Zasięg może być tak duży, że pociski doleciałyby do Polski

d3o7oug

Podziel się opinią

Share
d3o7oug
d3o7oug
Więcej tematów