Iran: cena ropy rosną w USA. Paliwo w Polsce zdrożeje? Wielkich podwyżek raczej nie będzie

Iran: cena ropy rosną w USA. Paliwo w Polsce zdrożeje? Wielkich podwyżek raczej nie będzie
Źródło zdjęć: © WP.PL

08.01.2020 15:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cena ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosła, na co wpływ ma konflikt z Iranem. Czy wojna wpłynie również na ceny paliwa w Polsce? Na razie - według analityków - 6 zł za litr paliwa nam nie grozi.

Po tym, jak Iran wystrzelił pociski w stronę dwóch baz wojskowych USA w Iraku, ceny ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosły. Za baryłkę trzeba było zapłacić ponad 63 dol.

Z kolei cena ropy Brent zdążyła przekroczyć 70 dol., choć obecnie wynosi poniżej 68 dol. To i tak wysoka suma, bo jeszcze na początku roku płacono ok. 65 dol.

Analitycy nie mają wątpliwości i obawiają się, że gwałtowny wzrost cen ropy naftowej może zaszkodzić światowej gospodarce. Czy odczujemy to również w Polsce, płacąc więcej za paliwo?

- Dojście do 6 zł za litr paliwa jednak wydaje się bardzo odległe - musiałoby tutaj dojść do wstrzymania przesyłu ropy z Zatoki Perskiej na dłuższy czas - mówi w rozmowie z Business Insider dr Jakub Bogucki, analityk rynków paliw e-petrol.pl.

Takie ceny pojawiłyby się w Polsce, gdyby cena za baryłkę wynosiła 100 dol. Tak ogromny wzrost musiałby być spowodowany eskalacją konfliktu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)