iPod classic, nowy klasyk od Apple
04.10.2007 13:07, aktual.: 03.03.2008 15:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Apple zdecydowało się na zmianę nazwy swojego flagowego
odtwarzacza. To już nie jest po prostu "iPod". Największy z iPodów
nazywa się teraz iPod classic.
Poddano go jednak gruntownemu liftingowi. Zmieniono obudowę. Teraz płyta czołowa wykonana jest z anodyzowanego aluminium. Fazowane boki sprawiają, że urządzenie wydaje się bardziej płaskie. Lekko wyoblone kształty sprawiają, że ewentualne rysy będą mniej widoczne niż na płaskim jak stół plastiku. Tył obudowy nadal jest lustrzany. Nie zmieniono materiału. Powierzchnia jest stosunkowo „miękka” i wrażliwa na zarysowania. Jedną z klasycznych cech iPoda classic jest więc łatwe pojawianie się rys, które z jednej strony psują estetykę urządzenia. Z drugiej pozwalają pośrednio stwierdzić jak obchodzi się z nim właściciel.
iPod classic to powoli wymierający typ odtwarzacza, który do gromadzenia plików używa miniaturowego dysku twardego. Wadą tego rozwiązania jest wrażliwość na przeciążenia, szczególnie podczas pracy. Zaletą jest niska, w porównaniu z pamięcią flash cena za GB. iPod classic produkowany jest w dwóch wersjach, różniących się pojemnością dysku. Tańszy model ma dysk 80GB, droższy ma aż 160GB. Sporo miejsca na pliki MP3 i filmy.
Duża pojemność dysku i całkowicie metalowa obudowa to nie wszystkie zmiany. Całkowicie zmieniono menu odtwarzacza. Nie jest to już nudna, statyczna lista dostępnych opcji czy zwykła lista utworów. Menu jest animowane, z mnóstwem graficznych „przeszkadzajek”. Wygląda bardzo dynamicznie i świeżo. Mimo tego zachowano jego prostotę, elegancję i ergonomię. Odnalezienie potrzebnej opcji nie wymaga długiego szukania, instrukcja obsługi jest zbędna. Z „bajerów” dodano pocję przeglądania okładek płyt – „Cover flow”, działa podobnie jak w iTunes.
Odnalezienie utworu lub filmu jest ułatwione dzięki systemowi wyszukiwania. iPod podczas synchronizacji z komputerem indeksuje wszystkie pliki na swoim dysku. Dzięki czemu wyszukiwanie jest bardzo sprawne i szybkie. Już po wpisaniu pierwszej litery z wyszukiwanego słowa otrzymujemy sporą listę plików. Wpisanie kolejnych liter przybliża nas coraz bardziej do odnalezienia poszukiwanego pliku.
[
]( http://zakupy.wp.pl/recid,183874,title,Apple-iPod-classic-80GB-Silver-,produkt.html )
Nie zmieniono w iPodzie classic jednej rzeczy – całe szczęście. To moja ulubiona funkcja grajków od Apple. Jeśli podczas odtwarzania utworu wyciągniemy z iPoda słuchawki urządzenie samoczynnie zatrzyma odtwarzanie. Nawet gdy mamy zablokowane „kółko klikane”. Dzięki czemu, gdy wracam do domu nie muszę pamiętać o wyłączeniu odtwarzacza. Wyciągam słuchawki i gotowe. Następnego dnia rano nie zostanę zaskoczony komunikatem o rozładowaniu baterii.
Poprawiono również czas pracy na baterii. Przy odtwarzaniu muzyki model 80GB jest w stanie odtwarzać muzykę do 30 godzin, a wideo do 5 godzin bez przerwy. Wersja z dyskiem 160GB jest w stanie przeżyć bez ładowania akumulatora do 40 godzin ciągłego odtwarzania audio i do 7 godzin wideo. Testowany przez nas model z dyskiem 80GB osiągnął wynik 33 godzin 23minuty ciągłego odtwarzania muzyki !!! Pierwszy raz zdarzyło się nam by odtwarzacz działał dłużej niż zakłada producent. Przy odtwarzaniu filmów poddał się równo po 5 godzinach.
W trybie „miejskim” musieliśmy ładować baterię średnio co 20-22 godzin pracy. Głownie słuchaliśmy muzyki, czasami oglądaliśmy jakiś wideopodcast lub film oraz graliśmy w gierki.
Apple w iPodzie classic zmieniło scalak odpowiedzialny audio. W piątej generacji iPodów stosowano układy WM8758 firmy Wolfson Microelectronics. iPod classic został wyposażony w robione pod zamówienie Apple przetworniki firmy Cirrus Logic. Dźwięk stał się jakby żywszy, lekko rozjaśniony. Jednak nie mieliśmy pod ręką iPoda 5G, by dokładniej porównać ich brzmienie. Nie mniej słucha się classica bardzo przyjemnie. Nie jest to męczące przeżycie, nawet przy dużym poziomie głośności.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę, lub po prostu chcesz mieć zawsze pod ręką całą swoją kolekcje muzyczną iPod classic będzie doskonałym wyborem. Wersja z dyskiem 80GB kosztuje 1200zł, za 400zł więcej można nabyć wersje 160GB. Jeśli nie uda się zapełnić całego dysku muzyką, zdjęciami i filmami, zawsze można wgrać tam inne dane. Przecież iPod może służyć nam za dysk przenośny.
nowa odporniejsza obudowa
przejrzyste menu i prosta obsługa
duża pojemność dysku
dobry dźwięk
duża pojemność baterii
można by powiedzieć, że cena.
Jednak przy tych możliwościach i pojemności dysku, jest to troszkę na siłę.
[
]( http://zakupy.wp.pl/recid,183874,title,Apple-iPod-classic-80GB-Silver-,produkt.html )