iPhone: można już dzwonić po VoIP-ie w sieci 3G

iPhone: można już dzwonić po VoIP-ie w sieci 3G

iPhone: można już dzwonić po VoIP-ie w sieci 3G
Źródło zdjęć: © IDG
31.01.2010 04:42, aktualizacja: 01.02.2010 09:48

Dostawcy aplikacji przeznaczonych dla iPhone'a i umożliwiających wykonywanie połączeń z wykorzystaniem protokołu VoIP poinformowali, że Apple dopuściło ich oprogramowanie do użytku. Oznacza to, że blokowane do tej pory funkcjonalność została właśnie udostępniona użytkownikom.

Do tej pory wykonywanie połączeń z wykorzystaniem protokołu VoIP (Voice over Internet Protocol) możliwe było tylko przy wykorzystaniu technologii WiFi. Nie było natomiast możliwości zestawienia takiego połączenia w sieci 3G.

Wcześniej wszystkie tego typu aplikacje nie były dopuszczane do AppStore. Powodem tego było, jak utrzymywał Apple, powielanie przez nie funkcji dostępnych w iPhonie. Jednak po liście wystosowanym przez FCC (Amerykańską Federalną Komisję Łączności) m.in. do Apple oraz AT&T - sytuacja uległa zmianie.

Nagle okazało się, że nie tylko AT&T (który jest wyłącznym dystrybutorem iPhone’a w Stanach) posiada możliwości techniczne do świadczenia tego typu usługi. Przy okazji wyszło na jaw, że to nie Apple blokowało udostępnienie takiej funkcjonalności w swoich urządzeniach, ale wszystko leżało w gestii operatora.

W związku z decyzją AT&T, FCC nie kryje zadowolenia. Jak powiedział jej przewodniczący, Julius Genachowski, _ taka decyzja da nie tylko producentom oprogramowania nowe możliwości, ale pozwoli również klientom na dokonywanie lepszego wyboru _.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)