Trwa ładowanie...
d1ov1o6

Inwazyjne i niebezpieczne biedronki azjatyckie oraz nasze polskie. Jak je odróżnić?

Biedronki azjatyckie coraz częściej można spotkać w Polsce. Są zagrożeniem dla naszych rodzimych biedronek (mamy przeszło 80 gatunków) w tym najbardziej rozpowszechnionej biedronki siedmiokropki. Jak odróżnić ją od wschodniego najeźdźcy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biedronka azjatycka? Jak ją odróżnić od polskiej?
Biedronka azjatycka? Jak ją odróżnić od polskiej? (Instagram.com, Fot: skullcarving.nicole)
d1ov1o6

Biedronki azjatyckie są też nazywane arlekinami i biedronkami ninja. Mogą przeczekać mrozy nie tylko w naturalnych miejscach ale i naszych domach. Lasy Państwowe na swoim facebooku przedstawiły infografiki, które pomogą odróżnić polskie biedronki od tych z dalekiego wschodu.

Biedronka azjatycka vs biedronka polska

Polską siedmiokropkę bardzo łatwo określić bez przesadnie wnikliwego przyglądania się. Ma błyszczący czerwony pancerzyk, a na nim siedem kropek – po trzy z każdego boku i jedną na środku niedaleko za głową. Poza tym po jej bokach dwie mniejsze białe.

Porównanie biedronki azjatyckiej do polskiej siedmiokropki Lasy Państwowe
Porównanie biedronki azjatyckiej do polskiej siedmiokropki

Azjatycki owad może mieć bardzo różny kolor pancerza. Żółty, pomarańczowy, a nawet czarny. Ilość kropek też jest zdecydowanie inna. Od całkowitego ich braku do aż 23 sztuk. Poza tym na przedpleczu ma ciemną plamę w kształcie litery M (lub W, zależy od której strony patrzymy). W wariancie czarnym nie muszą mieć opisywanej plamy.

d1ov1o6

Biedronki azjatyckie zagrażają rodzimym gatunkom

Biedronki Azjatyckie są bardzo inwazyjne, to niebezpieczne stworzenia dla naszych polskich odpowiedników. Ich samice w ciągu swojego życia mogą złożyć nawet 4 tysiące jaj. Ludzie też mogą niemiło przeżyć spotkanie. Arlekiny gryzą nawet nas, co może wywołać reakcję alergiczną.

Między innymi mentol i kamfora może odstraszać takie owady. Dobrze mieć też należycie uszczelnione okna, drzwi, a przy otwartych używać moskitier.

d1ov1o6

Podziel się opinią

Share

d1ov1o6

d1ov1o6
Więcej tematów