Trwa ładowanie...
d30ule7

Inwazja kleszczy już się zaczęła. W tym roku atakują dużo wcześniej

Z roku na rok zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, a to nie jest dla nas dobra wiadomość. Ciepłe temperatury pomagają kleszczom, wcześniej budzić się do życia. Pojawiły się też pierwsze przypadki ukąszeń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie każde ukąszenie kleszcza kończy się zachorowaniem na boreliozę
Nie każde ukąszenie kleszcza kończy się zachorowaniem na boreliozę (Shutterstock.com)
d30ule7

Zazwyczaj sezon kleszczowy w Polsce rozpoczynał się pod koniec pierwszego lub w drugim tygodniu marca. Tymczasem w różnych mediach lokalnych i na facebookowych grupach można znaleźć doniesienia o pojawieniu się pierwszych kleszczy. Wystarczyło kilka cieplejszych dni. W ubiegłym roku wysyp kleszczy rozpoczął się dopiero pod koniec marca.

Pojawianie się kleszczy kojarzy nam się raczej z wiosenną porą. Jednak wystarczy, że temperatury przez kilka dni będą przekraczać około 5 stopni, a te niebezpieczne pajęczaki obudzą się do życia. Pod koniec lutego słupki na termometrach w Polsce pokazują nawet powyżej 10 stopni. Ale i mniejsze temperatury nie są im straszne, pierwsze doniesienia o pojawieniu się kleszczy słyszeliśmy jeszcze w styczniu.

"Codziennie przychodzą do nas klienci z psami i kotami pogryzionymi przez kleszcze; takich przypadków jest znacznie więcej niż rok temu o tej porze" - mówił lek. Dariusz Radziejewski z Przychodni Weterynaryjnej w Warszawie dla serwisu Polsat News.

d30ule7

Przychodnie weterynaryjne mają do czynienia z rekordowo dużą liczbą przypadków ataków kleszczy na zwierzęta. Były już także pierwsze przypadki ukąszeń u ludzi. Lek. Piotr Kurkiewicz, internista z Praskiego Centrum Medycznego specjalizujący się w leczeniu boreliozy, przyjmował już w tym roku pacjentów z rumieniem pokleszczowym.

Kleszcze - jak się przed nimi bronić?

Ciepłe powietrze zachęca nas do spacerów w parkach, lasach czy nad brzegami rzek. Trzeba jednak pamiętać, że to miejsca lubiane także przez kleszcze. Wejście w gęste zarośla bez odpowiedniego ubioru jest ryzykowne. Im bardziej zakryjemy swoje ciało, tym jesteśmy bardziej bezpieczni.

Wysokie buty, długie skarpetki i grube spodnie to podstawa. Najlepiej przed wybraniem się w teren spryskać całe ubranie preparatem antykleszczowym. Kleszcze czają się nie tylko na ludzi ale i zwierzęta. Po każdym spacerze z psem koniecznie sprawdź, czy nie ma ich na swoim ciele.

d30ule7

Czy wyjmować kleszcza samodzielnie? Tak, ale trzeba to zrobić w odpowiedni sposób. To bardzo ważne, lekarze podkreślają że należy go uchwycić pęsetą delikatnie, przy samej skórze i wyciągnąć jednym zdecydowanym pociągnięciem. Nigdy nim nie obracać. Po wyjęciu pajęczaka, należy natychmiast zdezynfekować miejsce ukąszenia. W razie wątpliwości zerknij do naszego poradnika: Jak wyjmować kleszcza?

Zobacz też: Złe wieści. Ukąszeń kleszczy będzie więcej

Widziałeś już kleszcza? Prześlij nam zdjęcie przez dziejesie.wp.pl

d30ule7

Podziel się opinią

Share

d30ule7

d30ule7