Inwazja kleszczy już się zaczęła. W tym roku atakują dużo wcześniej
Z roku na rok zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, a to nie jest dla nas dobra wiadomość. Ciepłe temperatury pomagają kleszczom, wcześniej budzić się do życia. Pojawiły się też pierwsze przypadki ukąszeń.
23.02.2020 | aktual.: 23.02.2020 14:01
Zazwyczaj sezon kleszczowy w Polsce rozpoczynał się pod koniec pierwszego lub w drugim tygodniu marca. Tymczasem w różnych mediach lokalnych i na facebookowych grupach można znaleźć doniesienia o pojawieniu się pierwszych kleszczy. Wystarczyło kilka cieplejszych dni. W ubiegłym roku wysyp kleszczy rozpoczął się dopiero pod koniec marca.
Pojawianie się kleszczy kojarzy nam się raczej z wiosenną porą. Jednak wystarczy, że temperatury przez kilka dni będą przekraczać około 5 stopni, a te niebezpieczne pajęczaki obudzą się do życia. Pod koniec lutego słupki na termometrach w Polsce pokazują nawet powyżej 10 stopni. Ale i mniejsze temperatury nie są im straszne, pierwsze doniesienia o pojawieniu się kleszczy słyszeliśmy jeszcze w styczniu.
"Codziennie przychodzą do nas klienci z psami i kotami pogryzionymi przez kleszcze; takich przypadków jest znacznie więcej niż rok temu o tej porze" - mówił lek. Dariusz Radziejewski z Przychodni Weterynaryjnej w Warszawie dla serwisu Polsat News.
Przychodnie weterynaryjne mają do czynienia z rekordowo dużą liczbą przypadków ataków kleszczy na zwierzęta. Były już także pierwsze przypadki ukąszeń u ludzi. Lek. Piotr Kurkiewicz, internista z Praskiego Centrum Medycznego specjalizujący się w leczeniu boreliozy, przyjmował już w tym roku pacjentów z rumieniem pokleszczowym.
Kleszcze - jak się przed nimi bronić?
Ciepłe powietrze zachęca nas do spacerów w parkach, lasach czy nad brzegami rzek. Trzeba jednak pamiętać, że to miejsca lubiane także przez kleszcze. Wejście w gęste zarośla bez odpowiedniego ubioru jest ryzykowne. Im bardziej zakryjemy swoje ciało, tym jesteśmy bardziej bezpieczni.
Wysokie buty, długie skarpetki i grube spodnie to podstawa. Najlepiej przed wybraniem się w teren spryskać całe ubranie preparatem antykleszczowym. Kleszcze czają się nie tylko na ludzi ale i zwierzęta. Po każdym spacerze z psem koniecznie sprawdź, czy nie ma ich na swoim ciele.
Czy wyjmować kleszcza samodzielnie? Tak, ale trzeba to zrobić w odpowiedni sposób. To bardzo ważne, lekarze podkreślają że należy go uchwycić pęsetą delikatnie, przy samej skórze i wyciągnąć jednym zdecydowanym pociągnięciem. Nigdy nim nie obracać. Po wyjęciu pajęczaka, należy natychmiast zdezynfekować miejsce ukąszenia. W razie wątpliwości zerknij do naszego poradnika: Jak wyjmować kleszcza?
Zobacz też: Złe wieści. Ukąszeń kleszczy będzie więcej