Trwa ładowanie...
d3pduzo

UOKiK sprawdzi, czy Biedronka stosuje niewłaściwe praktyki. Sieci grozi kara do 1,5 mld zł

Biedronka pod lupą UOKiK. Urząd sprawdzi, czy właściciel sieci stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych. Firmie Jeronimo Martins Polska grozi kara w wysokości 3 procent rocznych obrotów, czyli blisko 1,5 mld zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biedronka na celowniku UOKiK
Biedronka na celowniku UOKiK (East News)
d3pduzo

W czerwcu 2019 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę w spółce Jeronimo Martins Polska, która jest właścicielem sieci dyskontów Biedronka. Urząd zdobył informacje i dokumenty, na podstawie których uznał, że firma nieuczciwie wykorzystywała przewagę kontraktową. Grozi za to kara w wysokości do 3 procent rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Czytaj także: UOKiK: UPC zapłaci 33 miliony kary i zwróci klientom pieniądze

Ze zdobytych przez UOKiK informacji wynika, że Jeronimo Martins Polska w relacjach z dostawcami, w szczególności owoców i warzyw, uzyskuje dwa typy rabatów. Pierwszy z nich jest procentowo określony w umowie i jest stosowany po przekroczeniu ustalonej wcześniej wartości obrotu. Zastrzeżenia urzędu wzbudza drugi z rabatów, ponieważ dostawcy Biedronki nie znają jego wysokości oraz są o nim informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna.

d3pduzo

"Naszym zdaniem praktyka właściciela sklepów Biedronka może stanowić naruszenie dobrych obyczajów i wykorzystywanie słabszej strony umowy" - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Szef UOKiK wskazuje, że to kolejne działanie urzędu, które ma na celu poprawę sytuacji rolników. Warto pamiętać, że wymuszanie rabatów przez sieć handlową może powodować przerzucanie presji cenowej na producentów rolnych.

d3pduzo

Kara za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 procent rocznego obrotu przedsiębiorcy, co oznacza że spółce JMP, której obroty na polskim rynku przekraczają 50 mld zł może grozić kara w wysokości nawet 1,5 mld zł.

Zobacz także: UOKiK nałożył ponad milion złotych kary na CMSE. Oszustwa firmy uderzały w seniorów

d3pduzo

Podziel się opinią

Share

d3pduzo

d3pduzo
Więcej tematów