Internet nas ogłupia?

Chcesz poznać bieżące analizy spadków cen akcji w Tokio czy Nowym Jorku, podłoże wojny gruzińsko-rosyjskiej o Osetię Południową lub poglądy współczesnych uczonych na temat możliwości podróży w czasie? Nic trudnego. Wystarczy wpis do Wikipedii czy Google'a, a potrzebna informacja natychmiast się pojawi. Uczeni przekonują jednak, że życie przed ekranem i karmienie się internetowymi treściami diametralnie zmienia funkcjonowanie naszego mózgu i sposób myślenia - czytamy w "Newsweeku".

Internet nas ogłupia?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

18.08.2008 | aktual.: 18.08.2008 09:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wśród naukowców nie ma jednak zgody co do oceny tego zjawiska. Jedni twierdzą, że fatalnie wróży ono naszej przyszłości, bo internet sprawia, że jesteśmy mniej inteligentni. Czytamy coraz krótsze teksty, a przy dłuższej lekturze szybko się męczymy. Przeskakujemy ze strony na stronę, na każdej zatrzymując się na kilka minut. Stajemy się niecierpliwi i żądamy natychmiastowego dostępu do informacji. Nie silimy się na głębszą analizę danych.

Tak czarną wizję zaprezentował przed kilku tygodniami Nicholas Carr, autor książek popularnonaukowych poświęconych nowym technologiom, w szeroko komentowanym artykule "Is Google Making us Stupid?" (Czy Google nas ogłupia?), opublikowanym na łamach magazynu "The Atlantic". Z jego opinią zgadza się prof. Susan Greenfield, neurobiolog z University of Oxford, autorka wydanej właśnie w Wielkiej Brytanii książki "ID: The Quest for Identity in the 21st Century" (Poszukiwanie tożsamości w XXI w.), krytykującej wpływ nowych technologii na współczesnego człowieka. (jks)

Paweł Górecki

Komentarze (0)