Internet Explorer 9 z najszybszym silnikiem na świecie

Internet Explorer 9 z najszybszym silnikiem na świecie

Internet Explorer 9 z najszybszym silnikiem na świecie
Źródło zdjęć: © Microsoft
18.11.2010 14:58, aktualizacja: 25.11.2010 09:31

Microsoft zaprezentował wczoraj (17 listopada) siódme wydanie Platform Preview przeglądarki Internet Explorer 9. W ciągu trzech tygodni od wydania poprzedniej wersji PR programiści skoncentrowali się na wydajności javascriptowego silnika Chakra – i ogłaszają sukces. Otóż według danych Microsoftu, przeglądarka zostawia teraz konkurencję w tyle pod względem wyników benchmarka SunSpider, w przypadku którego liderem była dotychczas Opera 10.6.

Microsoft zaprezentował siódme wydanie Platform Preview przeglądarki Internet Explorer 9. W ciągu trzech tygodni od wydania poprzedniej wersji PR programiści skoncentrowali się na wydajności javascriptowego silnika Chakra – i ogłaszają sukces. Otóż według danych Microsoftu, przeglądarka zostawia teraz konkurencję w tyle pod względem wyników benchmarka SunSpider, w przypadku którego liderem była dotychczas Opera 10.6.

Daniel Melanchthon z Microsoftu poinformował, że zainstalowany na referencyjnym komputerze IE9 PP7 potrzebował 21. milisekund do wykonania kompletnego zestawu testów. Jest to mniej więcej trzy czwarte czasu, jaki był potrzebny w przypadku wersji Platform Preview 6 i mniej niż jedna piąta wyniku edycji PP1 – która z kolei i tak jest pod tym względem wielokrotnie szybsza niż aktualny Internet Explorer 8. Obecnie nie ma jeszcze porównań z innymi przeglądarkami.

Z drugiej strony sam Microsoft przyznaje, że wyniki benchmarków javascriptowych są przeceniane, mimo że stanowią wygodne źródło porównań. Ponieważ obecnie wszystkie aktualne przeglądarki (z wyjątkiem IE8. stosują wydajne silniki kompilujące, rezultaty benchmarków są za bardzo zbliżone do siebie, aby wynikały z nich jakiekolwiek różnice odczuwalne w praktyce. Elementami, które mogą znacząco wpłynąć na wydajność, są wprowadzona w IE9 sprzętowa akceleracja renderingu, z którą eksperymentują również Mozilla i Google, a także API do pomiarów wydajności renderowania.

Wersja beta IE9 w wariancie Platform Preview instaluje się równolegle z Internet Explorerem działającym w systemach Vista i Windows 7. W najbliższym czasie można się spodziewać wydania kandydującego nowej przeglądarki. Jak przy każdym debiucie nowej edycji Platform Preview, również i tym razem Microsoft uzupełnił swój zestaw Internet Explorer Test Drive o kilka nowych testów, które uwypuklają zalety szybkiego silnika JavaScriptu.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)