Internet Explorer 8 to najszybsza przeglądarka

Internet Explorer 8 to najszybsza przeglądarka

Internet Explorer 8 to najszybsza przeglądarka
Źródło zdjęć: © Microsoft
13.03.2009 16:05

Tuż przed publikacją Internet Explorera 8 koncern Microsoft przedstawił wyniki jego testów wydajnościowych. Jednak w odróżnieniu od konkurencyjnych firm, które posługując się zestawami testowymi SunSpider (WebKit), Dromaeo (Mozilla) czy V8 Benchmark Suite (Google), skupiają się na obsłudze JavaScriptu, gigant z Redmond bada raczej trudną do zmierzenia prędkość ładowania i wyświetlania stron.

Stąd też pod odnośnikiem prowadzącym do odpowiedniej strony pobierania nie znajdziemy konkretnego narzędzia testowego, a jedynie opis jego działania. Pracownicy Microsoftu ładowali popularne witryny w odpowiednio zdefiniowanym środowisku systemowym, starając się zmierzyć czas potrzebny do ich pełnego wyświetlenia; mechanizm buforowania okazał się tu bardzo pomocny. Microsoft mierzył czas przy użyciu kamer wideo, co wyklucza oddziaływanie jakichkolwiek czynników na system testowy.

Obraz
© (fot. IDG)

Wyniki uzyskane na podstawie licznych prób wskazują jako zwycięzcę Internet Explorera 8. który minimalnie wyprzedził przeglądarkę Google Chrome. Do wyświetlenia 25 najczęściej odwiedzanych stron na świecie (według rankingu Comscore) nowy Internet Explorer potrzebował średnio 88,3 sekundy – dwie setne mniej niż Chrome. Z kolei Firefox 3.0.5 wykonywał to zadanie aż o siedem sekund wolniej. W badaniach Microsoftu nie wzięły natomiast udziału takie programy jak Opera czy uchodząca za wyjątkowo szybką przeglądarka Safari 4.

Według nieoficjalnych doniesień z Tajwanu finalne wydanie programu IE8 zostanie upublicznione w najbliższy piątek (20 marca). Będzie to ostatni dzień microsoftowej konferencji programistycznej Mix09 w Las Vegas.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)