Internauci: "molestowanie wirtualne to poważny problem"

Internauci: "molestowanie wirtualne to poważny problem"

Internauci: "molestowanie wirtualne to poważny problem"
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
04.07.2012 13:43, aktualizacja: 04.07.2012 14:42

W internecie czai się wiele zagrożeń, a dzieci często nie są odpowiednio przygotowane do tego, aby stawić im czoła.

Warto tu również wspomnieć o obniżaniu się wieku użytkowników internetu: z komputerów i nowoczesnych smartfonów coraz częściej korzystają dzieci w wieku szkolnym. Jednocześnie co trzeci telefon komórkowy (35%) i dwa na trzy smartfony (62%) są wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do internetu. Takie wnioski płyną z badania Harris Interactive przeprowadzonego na zlecenie Kaspersky Lab wśród około 900. użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Europy w okresie luty-marzec 2012 r.

Spora część ankietowanych obawia się, że ich dzieci mogą zostać skrzywdzone przez ludzi spotkanych na czacie lub portalach społecznościowych - problem ten wskazało 10. respondentów, co czyni go drugą największą obawą dotyczącą internetu. Obawy te są uzasadnione: 53% użytkowników uważa molestowanie wirtualne za poważny problem. Niektórzy złapali już swoje dzieci na przeglądaniu zakazanej treści (9%) lub wysyłaniu osobistych informacji nieznajomym (4%). Ogólnie jednak niepokojące jest, że rodzice nie robią więcej, aby pomóc swoim dzieciom czerpać jak największe korzyści z internetu bez niepotrzebnego ryzyka.

Warto pamiętać, że zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom internetu jest bardzo proste - mając odpowiednie oprogramowanie, rodzice nie muszą nieustannie spoglądać swoim dzieciom przez ramię, gdy są online. Rynek oprogramowania oferuje wiele rozwiązań, które automatycznie monitorują, kto korzysta z komputera lub internetu oraz w jaki sposób. Funkcjonalność ta jest dostępna jako niezależne oprogramowanie lub w ramach większego pakietu bezpieczeństwa. Jedyną rzeczą, którą troskliwy rodzic musi zrobić, to stworzyć konto dla swojego dziecka na komputerze domowym oraz wybrać ustawienia dla tego modułu zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Oprócz komputerów osobistych, ochrony wymagają również urządzenia mobilne. Według tego samego badania około połowa respondentów wykorzystuje swoje tablety (46%) i smartfony (47%) do komunikacji na portalach społecznościowych.

Źródło: Kaspersky Lab

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)