Inteligentny dom dla każdego? Do 2022 roku wszyscy będą mieszkać w smart domu.

Inteligentny dom dla każdego? Do 2022 roku wszyscy będą mieszkać w smart domu.27.01.2015 11:37
Inteligentny dom dla każdego? Do 2022 roku wszyscy będą mieszkać w smart domu.
Źródło zdjęć: © © lassedesignen - Fotolia.com

Z badań przeprowadzonych przez Gartnera wynika, że w typowym domu do 2022 roku będzie więcej niż 500 inteligentnych urządzeń, które znają nasze nawyki i rozpoznają emocje. Wraz ze wzrostem obaw o bezpieczeństwo i prywatność, rośnie też zainteresowanie ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami.

Technologiczna rewolucja

Nowe technologie zrewolucjonizują świat wokół nas, w tym nasze domy. Dzięki technologii Inteligentnego Domu już dziś coraz bardziej powszechnie stosowane są rozwiązania pozwalające na regulację wielu instalacji, np. rolet okiennych, oświetlenia i ogrzewania za pomocą jednego przycisku. _ Gartner _ prognozuje, że urządzenia domowe staną się bardziej inteligentne, a dokładniej - zyskają pewien poziom wrażliwości w połączeniu ze zdolnością do komunikowania się bezprzewodowo. Zgodnie z koncepcją Internetu Wszechrzeczy (z ang. _ Internet of Everything _), z roku na rok coraz więcej obiektów użytkowych będzie łączonych w sieć, co umożliwi im wzajemną komunikację i synchronizację poszczególnych czynności. Inteligentny Dom to jedna z tych koncepcji, która budzi bardzo duże zainteresowanie, ale jednocześnie wywołuje niepewność. Jako że wiąże się ona z Internetem Wszechrzeczy, rodzi wiele pytań.

Podczas konferencji LG InnoFest 2015 w Lizbonie, koreański producent pokazał własną wizję inteligentnego domu. *„Twój dom jest najważniejszym miejscem w twoim życiu” *–. między innymi takie hasło widnieje w filmie promocyjnym LG, obrazującym wizję smart home. W domu wykonujemy masę czynności, od pracy po zabawę… Dom to także nasze codzienne obowiązki, których wykonywanie stara się nam ułatwić szereg firm, wprowadzając do swojej oferty kompatybilne ze sobą urządzenia RTV, AGD czy systemy zabezpieczeń. Czy to jednak ma jakiekolwiek szanse, aby w najbliższym czasie zagościć na rynku europejskim, a w szczególności polskim? Oglądając przygotowany przez LG film, możemy sobie jedynie wyobrażać ogrom komfortu, jaki może nam sprawić współpraca naszego smartfona czy telewizora z najważniejszymi sprzętami w domu.

Nie odczuwamy jednak aż tak palącej potrzeby wykorzystania technologii smart domu pod naszym dachem. Głównym powodem jest fakt, że najzwyczajniej nie stać nas w tej chwili na takie "luksusy". Najprawdopodobniej jest to również jeden z tych powodów, dla których LG w Polsce smart domu (jeszcze) nie planuje promować. Natomiast jako wizja przyszłości (może nawet nie tak odległej), możemy coraz szerzej się uśmiechać do świata technologii. Pozostaje jednak pytanie o bezpieczeństwo korzystania z takich rozwiązań. Kiedy urządzenia elektroniczne zaczynają wiedzieć o nas coraz więcej, zaczynamy się zastanawiać co się stanie, jeśli te informacje trafią w niepowołane ręce.

- _ Większość osób biorących udział w badaniu Grupy Fortinet przyznała, że obawia się w związku z tym o swoją prywatność (ponad 69%). Poradzenie sobie z tymi przeszkodami będzie wymagało zastosowania różnych technik zabezpieczenia, w tym uwierzytelniania połączeń sieciowych, korzystania przez użytkowników z prywatnych sieci do komunikowania się z podłączonymi urządzeniami, zastosowania antywirusowego oprogramowania czy ochrony przed atakami na aplikacje w chmurze _ –. mówi Leszek Bareja z Xerox Polska.

Grupa _ Fortinet _ przeprowadziła badanie społeczne „_ Internet Rzeczy: Inteligentny Dom _”, w którym udział wzięli respondenci z 11 państw. Wyniki pokazują podejście właścicieli domów do nowych technologii ich obawy dotyczące głównie bezpieczeństwa i prywatności oraz plany związane z modernizacją mieszkań. Aż 61% ankietowanych uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat większość sprzętu AGD/RTV będzie miała łączność z Internetem, co jednocześnie oznacza, że inteligentny dom przestanie być już tylko koncepcją. Wyniki badań _ Cisco Tech Radar _ potwierdzają rosnącą rolę technologii IT w większości procesów biznesowych oraz zastosowań konsumenckich.

288767927497865363
Źródło zdjęć: © (fot. YouTube.com)

- _ Według analiz Cisco, o coraz większym znaczeniu tego zjawiska świadczy rosnąca liczba połączonych z siecią urządzeń – według szacunków do 2020 będzie ich już 50 miliardów. Chociaż technologia ta jest obecnie kojarzona z tzw. Inteligentnym Domem, który zaparza właścicielowi kawę lub informuje, że lodówka jest pusta, to może również usprawniać procesy w biurze _ - twierdzi Marcin Majda, z Luxoft Poland.

Bezpieczeństwo danych Internet oraz postęp technologii bezprzewodowych uprościły proces tworzenia infrastruktury, zredukowały jej koszty oraz umożliwiły zdalną obsługę domowej sieci. Pozwala to na sterowanie domem już niemalże z każdego miejsca na świecie. Jednak możliwości kontrolowania domu za pomocą smartfona czy tabletu oznaczają też zagrożenia. Urządzenia domowe podłączone do sieci mogą stać się furtką dla złodziei korzystających z usług hakera.

Inteligentne rozwiązania w domu to oszczędność finansowa i bezpieczeństwo mieszkańców. Specjaliści przekonują, że technologia ta jest o wiele tańsza, niż była jeszcze kilka lat temu. Ponadto, jest to jednorazowa inwestycja, która pozwala na wygenerowanie znacznych oszczędności, np. sterowanie ogrzewaniem umożliwia zmniejszenie zużycia energii, a tym samym obniżenie rachunków. Instalacja tego typu technologii możliwa jest zarówno na etapie budowy nowego domu, jak i w gotowym już mieszkaniu. Wdrożenie nowych rozwiązań na powszechną skalę to tylko kwestia czasu.

- _ Od tej koncepcji nie ma odwrotu _ – zastrzega Leszek Bareja z Xerox Polska. - _ A firmy, które na tę ideę jednak nie postawią, bo są nazbyt mocno przywiązane do dotychczasowych technologii, mogą stracić tysiące klientów. Komu za kilka lat będzie się chciało dokonywać mnóstwa błahych wyborów w każdej chwili, skoro pewne decyzje mogą podejmować za nas inteligentne i skomunikowane z sobą komputery, meble, ubrania, buty czy samochody? Konsumenci wybiorą inteligentne produkty, które zapewnią im większy komfort życia. _ Inteligentny Dom zużywa mniej energii Wzrost kosztów energii spowoduje, że nasze urządzenia będą musiały stać się coraz bardziej inteligentne. Dla przykładu, sterownik pieca domowego, który obniża temperaturę, jeśli nikogo nie ma w domu i włącza obieg ciepłej wody, gdy tylko ktoś przekroczy próg, nie będzie luksusem, a koniecznością ekonomiczną. W Polsce domy inteligentne i energooszczędne dopiero w ostatnich latach zaczęły zyskiwać na popularności. Wynika to głównie z tego, że koszt ich
budowy jest wyższy w porównaniu do domów budowanych tradycyjnymi metodami. Powoli jednak sytuacja zaczyna się zmieniać, głównie za sprawą dyrektyw unijnych, które narzucają obowiązek ograniczenia zużycia energii.

Inteligentne domy staną się niewątpliwie domami energooszczędnymi, w których wykorzystywane materiały i instalacje będą odpowiadały najwyższym standardom energetycznym. Już dziś, podczas realizacji projektów budowlanych, deweloperzy coraz częściej zwracają uwagę na innowacje związane ze zrównoważonym, zielonym budownictwem.

288767927498258579
Źródło zdjęć: © (fot. Flickr / Busch Jäger / CC)

- _ Panuje przeświadczenie, że skoro coś jest ekologiczne to musi być drogie. Faktycznie, takie inwestycje są z początku droższe, jednak w długoterminowej perspektywie zwracają się i zaczynają się naprawdę opłacać. Koszty eksploatacji domu wyposażonego w energooszczędne rozwiązania są znacznie niższe niż w przypadku zwykłych budynków. Dodatkową korzyścią jest poprawa warunków wewnętrznych panujących w pomieszczeniach, a co za tym idzie nasze lepsze samopoczucie i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób, w tym alergii _- komentuje Jakub Zagórski ze spółki Grupy Skanska. _ Energooszczędność to temat, który coraz bardziej interesuje konsumentów. Chcą mieszkać w przyjaznym i zdrowym, a zarazem oszczędnym środowisku. Dotyczy to zarówno otoczenia zewnętrznego budynku, jak i warunków w pomieszczeniach, w których śpią i odpoczywają. Zwracają uwagę na klasy energetyczne sprzętu AGD, sprawdzają atesty i certyfikaty produktów wykończenia wnętrz oraz wybierają nowoczesne systemy oświetlenia. W
przyszłości prawdopodobnie w budownictwie będziemy korzystać szeroko z technologii druku 3D, dronów i robotów do wykonywania szczególnie trudnych lub ryzykownych czynności. Domy będą samowystarczalne energetycznie, a większość systemów w nich zdalnie sterowana i działająca on-line. Wszystko z korzyścią dla środowiska oraz naszego zdrowia i kieszeni. Na większą skalę to jednak perspektywa przynajmniej kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat _ - dodaje.

Faktem jest, że rozwój rynku budowlanego i zmiany, jakie będą w nim zachodzić w przyszłości, wpłyną znacząco na warunki mieszkalne. Domy staną się inteligentne, a nowinki technologiczne będą pomocne w wielu aspektach naszego życia, od obowiązków domowych po spędzanie wolnego czasu. Wdrażane do budownictwa innowacje będą miały również wpływ na nasze wydatki jak i na środowisko, które nas otacza. Należy jednak przyznać, że Polacy zdecydowanie bardziej zainteresowani są rozwiązaniami energooszczędnymi i ekologicznymi, niż budowaniem silnego, współpracującego ze sobą elektronicznego ekosystemu typowego smart domu. Nad Wisłą takie rozwiązania staną się bardziej powszechne najprawdopodobniej w tym momencie, kiedy idea inteligentnego domu tak silnie zakorzeni się w społeczeństwie ogólnoświatowym, że nie będziemy musieli obawiać się o zawodność czy faktyczną przydatność takiego rozwiązania i nasze bezpieczeństwo oraz prywatność. Kolejną, bardzo istotną rzeczą są koszty, jakie musielibyśmy ponieść budując potężny,
zintegrowany system inteligentnego domu. Nadal są to innowacje, które przez jakiś czas będą bardzo drogie. Pozostaje nam jedynie czekać i podglądać innych użytkowników smart domu, aby móc finalnie zdecydować, czy jesteśmy na to gotowi, czy może jeszcze nie.

Źródło: Linkleaders

_ SŁK _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)