"Inteligentny biustonosz". Pomoże w wykrywaniu raka piersi
Uczeni z kanadyjskich placówek połączyli si ły, aby opracować prototyp inteligentnego stanika. Element odzieży zostanie wyposażony w czujniki, niosąc przełom w profilaktyce nowotworowej.
Prototyp jest dziełem pracowników Institut interdisciplinaire d'innovation technologique (3IT) w Sherbrooke oraz CHUS Research Center (CRCHUS). Cel brzmi prosto: stworzenie przenośnej technologii, zdolnej do śledzenia ewolucji potencjalnych mas nowotworowych, a tym samym znaczne poprawienie profilaktyki.
Pomysłodawca przedsięwzięcia, profesor Elijah Van Houten, pracuje nad problemem od wielu lat. "W przypadku starszych prototypów pobieranie danych było zbyt skomplikowane, a ponadto utrudniały one kobietom poruszanie się. Dlatego myślałem o czymś jeszcze bardziej kompaktowym" – wspomina wynalazca.
Naukowiec przybliża również swoje motywy: "Kobiety, które to przeżyły wiedzą, że mammografia jest bardzo niewygodna, ale w pewnym wieku badania przesiewowe i monitorowanie stanu zdrowia staje się konieczne. Niektóre kobiety odmawiają wykonania mammografii, ponieważ jest zbyt bolesna. (…) Technologia, którą chcę rozwijać ma być wygodna i przenośna. Kobieta nie będzie już musiała biegać do szpitala. Będziemy w stanie przechwycić istotne dane w czasie rzeczywistym, jak tylko coś w organizmie zaczęłoby się zmieniać".
Biustonosz nie będzie używał promieni rentgenowskich, ani innych rodzajów promieniowania jonizującego. Detekcja zostanie oparta o czujniki monitorujące namacalne zmiany w tkance, takie jak pojawienie się zgrubień mogących stanowić zalążek guza.
Warto dodać, że nad podobnym projektem pracują również studenci z Politechniki Federalnej w Lozannie. Szwajcarski zespół SmartBra okazał się na tyle obiecujący, że niedawno otrzymał wsparcie startupu IcosaMed. Z kolei ekipa Van Houtena otrzymuje finansowanie od Kanadyjskiego Towarzystwa Raka.
Możemy zakładać, że odrobina konkurencji zmobilizuje wynalazców i w ciągu kilku lat znajdziemy inteligentne biustonosze w sklepach.