Inteligentne AGD na miarę XXI wieku - "myślące" sprzęty LG
Postęp technologiczny w kategorii sprzętu AGD jest nie mniejszy od tego, który obserwujemy na rynku telewizorów i komputerów. Inteligentne pralki i lodówki, które mają dostęp do internetu, czy też potrafią się same zdiagnozować, dziś już nikogo nie dziwią. Oprócz zaawansowanej elektroniki, to także innowacje konstrukcyjne, które sprawiają, że 10 lat gwarancji na urządzenia AGD nie jest niczym dziwnym. Podczas naszej wizyty w Korei mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska najnowszym produktom LG, dzięki którym firma ma zamiar podbić rynek - także polski.
Innym przejawem inteligentnych rozwiązań stosowanych w urządzeniach LG jest technologia Smart Access. Umożliwia ona zdalne zarządzanie domowym AGD, kontrolowanie parametrów jego pracy i zdalną zmianę ustawień. Będąc poza domem możemy sprawdzić ile czasu pozostało do końca prania, włączyć cykl dodatkowego płukania, czy zmienić wybrany cykl prania. W piekarniku możliwe jest natomiast zdalne regulowanie czasu pieczenia i temperatury pracy. Co więcej, funkcja ta umożliwia wgranie do pralki nowych programów prania, a do piekarnika nowych programów pieczenia.
Zakupy robią się same
Najnowsze, zaawansowane lodówki LG wyposażone są w system Smart Manager, który można przyrównać do kompleksowego systemu zarządzania przechowywaniem żywności w domu. Używając dotykowego panelu sterującego lodówki lub korzystając ze specjalnej aplikacji na smartfony, możemy zdalnie sprawdzić zawartość lodówki czy terminy przydatności do spożycia poszczególnych artykułów. Lodówka jest w stanie sama pilnować terminów przydatności do spożycia produktów łatwopsujących się i powiadomić nas o tym komunikatem na swoim ekranie, a także zdalnie na smartfonie.
Nowe lodówki LG umożliwiają także robienie zakupów bezpośrednio za pomocą panelu sterowania lodówki, choć funkcja ta dostępna jest obecnie tylko w Korei. Podczas rozmów Wirtualnej Polski z przedstawicielami LG zwróciliśmy uwagę, że obecny system, nawet jeśli zostanie wprowadzony do Europy i Polski, to może nie zostać zbyt ciepło przyjęty. Komu bowiem będzie się chciało ręcznie wpisywać produkt po produkcie do menu lodówki, podawać jego datę ważności i objętość? Obawiamy się, że nikomu. Lodówki LG nie są wyposażone w czytniki kodów kreskowych, które mogłyby ułatwić wprowadzanie produktów, a w sklepach brak jest jakichkolwiek produktów wyposażonych w inteligentne, radiowe etykiety RFID. Dziennikarze z Polski sugerowali koreańskiemu producentowi, aby przemyślał swoją koncepcję i zamiast obecnego rozwiązania, skupił się, niczym Apple, na dostarczeniu kompletnej, pełnej, a przede wszystkim bezobsługowej usługi zdalnych zakupów.
Smart Grid – oszczędności na prądzie
Na świecie przybywa coraz więcej inteligentnych sieci energetycznych, które są w stanie informować urządzenia elektroniczne o udostępnionej taryfie, okresach w których prąd jest tańszy etc. Także w Polsce najwięksi operatorzy energetyczni przygotowują się do wdrażania takich rozwiązań. Nowe pralki, lodówki i piekarniki LG są tak zaprojektowane, aby korzystając z informacji płynących od naszego dostawcy prądu, maksymalnie ograniczać zużycie prądu. Jak to działa? Pralka może pracować w taki sposób, aby samodzielnie uruchamiać się w porach, kiedy energia elektryczna jest najtańsza. Lodówka natomiast automatycznie dostosowuje ustawienia temperatury wnętrza i poszczególnych funkcji, aby maksymalnie wykorzystywać te pory doby, w których operator dostarcza najtańszą energię elektryczną. Lodówki LG, rozpoznając porę dnia, są w stanie także inteligentnie oszczędzać prąd w sytuacjach, kiedy przewiduje się, że drzwi nie będą otwierane. Przykładowo –. w nocy lodówka działa tylko przez 4h, a w pozostałym czasie pozostaje
w trybie czuwania.
J.B., Wirtualna Polska