Intel - To będzie rok MID (Mobile Internet Devices)

Intel - To będzie rok MID (Mobile Internet Devices)
Źródło zdjęć: © Intel

02.04.2008 11:20, aktual.: 02.04.2008 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Intel Corporation zaprezentowała pięć nowych
procesorów Intel Atom oraz technologię procesorową Intel Centrino Atom
do mobilnych urządzeń internetowych (MID) oraz innych wbudowanych
rozwiązań komputerowych

Pakiet nowych technologii składa się z procesora Intel Atom (poprzednio określanego nazwą kodową "Silverthorne") praz pojedynczego chipa ze zintegrowaną grafiką nazywanego Intel System Controller Hub, który oferuje możliwości zbliżone do komputerów stacjonarnych, wysoką jakość wrażeń internetowych oraz długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym w mniejszych urządzeniach, które mieszczą się w kieszeni. Producenci z całego świata planują rozpocząć sprzedaż urządzeń MID, bazujących na rozwiązaniach Intela, już tego lata.

Technologia procesorowa Intel Centrino Atom, wcześniej znana jako "Menlow", obejmuje pierwszy procesor Intel Atom (poprzednio określany nazwą kodową "Silverthorne"). Ten najmniejszy procesor Intela i zarazem najwydajniejszy w segmencie układów o poborze mocy poniżej 3 watów cechuje się emisją ciepła (TDP)1 z zakresu 0,65-2,4 watów (w porównaniu z 35 watami w typowych współczesnych laptopach) i zużywa średnio 160-220 miliwatów (mW) podczas pracy2 oraz 80-100 mW w stanie bezczynności3.

Obraz
© Procesor Atom (fot. Intel)

Tak niski pobór mocy osiągnięto dzięki kilku technikom zarządzania zasilaniem procesora, takim jak technologia Intel Deep Power Down Technology (C6), tryb CMOS oraz rozdzielone zasilanie wejścia-wyjścia. W połączeniu z unikatową, przełomową formułą 45-nanometrowego tranzystora z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k) zapewnia to dużą energooszczędność i mniejszy rozmiar chipów, wydłużając czas pracy na zasilaniu bateryjnym i umożliwiając projektowanie cieńszych urządzeń.

Obraz
© MID (fot. Intel)

Serce nowej generacji mobilnych urządzeń internetowych - i nie tylko. W miarę, jak internet podbija kolejne dziedziny życia, popyt na nieprzerwaną, bezprzewodową łączność szerokopasmową prowadzi do powstawania nowych, ekscytujących produktów konsumenckich o coraz większej mocy obliczeniowej. Procesory Intela są zaprojektowane pod kątem komputerów napędzających internet i stosowane w większości z nich, a nowa technologia procesorowa Intel Centrino Atom zapewni dostęp do internetu również użytkownikom mobilnym.

Procesor Intel Atom będzie oferował szybkość do 1,86 GHz, obsługiwał technologię Enhanced Intel SpeedStep, a wybrane modele będą wyposażone w technologię Intel Hyper-Threading. Dzięki temu jest to najszybszy procesor w segmencie układów o poborze mocy mniejszym niż 3 waty, który zapewnia użytkownikom wysoką jakość wrażeń, w tym szybkie pobieranie stron WWW i obsługę najnowszych technologii WWW takich jak Adobe Flash i JavaScript.

Intel System Controller Hub to zaprojektowany od podstaw, energooszczędny układ, który integruje grafikę 3D, wspomagane sprzętowo dekodowanie wideo 720p i 1080i, a także kombinację mechanizmów wejścia-wyjścia znanych z komputerów stacjonarnych i kieszonkowych, takich jak PCI Express, host i klient USB oraz SDIO. Technologia procesorowa Intel Centrino Atom pozwala też producentom integrować szeroką gamę rozwiązań łączności bezprzewodowej, w tym Wi-Fi, WiMAX oraz dostęp do sieci komórkowych.

Możliwości techniczne procesora Intel Atom i układu Intel System Controller Hub pomogą opracować szereg urządzeń MID oraz innych komputerów kieszonkowych. Procesory są też zaprojektowane pod kątem pozbawionych wentylatora, niewielkich urządzeń wbudowanych, takich jak samochodowe systemy rozrywkowo-informacyjne, przenośne urządzenia kasowe dla handlu detalicznego oraz wytrzymałe urządzenia komputerowe do zastosowań przemysłowych. W przypadku zastosowań osadzonych Intel będzie oferował dłuższe, 7-letnie wsparcie cyklu eksploatacyjnego. Podsumowując, Intel wprowadza do sprzedaży pięć procesorów Intel Atom i trzy wersje kontrolera SCH. Więcej informacji oraz cennik można znaleźć pod adresem Podsumowując, Intel wprowadza do sprzedaży pięć procesorów Intel Atom i trzy wersje kontrolera SCH.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także