Intel rozpoczyna produkcję dysków

Intel rozpoczyna produkcję dysków

09.09.2008 13:22, aktual.: 09.09.2008 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Intel Corporation rozpoczęła dostawy stacji
półprzewodnikowych (solid-state drive, SSD) Intel® X18-M i X25-M
Mainstream SATA opartych na technologii pamięci NAND flash MLC
(multi-level cell) i przeznaczonych do komputerów przenośnych oraz
stacjonarnych

Te wysokowydajne, wytrzymałe, lekkie i energooszczędne urządzenia do przechowywania danych skracają czas reakcji systemu i mogą zastąpić tradycyjny dysk twardy.

X18-M to urządzenie 1,8-calowe, a X25-M 2,5-calowe. Oba współpracują z komputerami opartymi na architekturze Intela i mają w porównaniu z dyskami twardymi krótszy czas reakcji systemu, szybszy rozruch i wznawianie. Pozbawione ruchomych części, stacje SSD są chłodniejsze, cichsze i bardziej niezawodne niż dyski twarde. Ponadto eliminują wąskie gardło związane z wydajnością wejścia-wyjścia, maksymalizując wydajność procesorów Intela, takich jak rodzina Core™. Testy laboratoryjne pokazują, że stacje Intel X18-M i X25. dziewięciokrotnie zwiększają wydajność systemu pamięci masowej w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi.

Obraz
© Dyski SSD

Dyski Intel X18-M and X25-M Mainstream SATA SSD są dostępne w wersjach o pojemności 80 gigabajtów (GB), a próbki wersji 160 GB mają pojawić się w czwartym kwartale roku. Stacja 80 GB osiąga szybkość odczytu do 250 MB na sekundę, szybkość zapisu do 70 MB na sekundę oraz opóźnienie odczytu rzędu 85 mikrosekund. Wersja 80 GB jest sprzedawana dystrybutorom w cenie 595 dolarów w ilości do 1000 sztuk. Stacje te są już dostępne, a zawierające je produkty konsumenckie mają pojawić się na rynku w ciągu kilku następnych tygodni.

W ciągu 90 następnych dni firma ma również wprowadzić do sprzedaży linię stacji SSD typu SLC (single-level cell) przeznaczonych do serwerów, pamięci masowej i środowisk korporacyjnych. Produkty o nazwie Intel® X25-E Extreme SATA Solid-State Drive zaprojektowano z myślą o maksymalizacji liczby operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS), co przekłada się na wyższą wydajność i niższe koszty operacyjne. Ponieważ stacje SSD obniżają koszt energii, konserwacji, chłodzenia i powierzchni użytkowej, centrum danych oparte na technologii SSD zmniejszy ogólne wydatki na infrastrukturę, jednocześnie zwiększając nawet 50-krotnie wydajność na metr kwadratowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)