Intel otwiera sklep z aplikacjami i oferuje nowe układy Intel Atom

Intel otwiera sklep z aplikacjami i oferuje nowe układy Intel Atom

Intel otwiera sklep z aplikacjami i oferuje nowe układy Intel Atom
Źródło zdjęć: © Intel
15.09.2010 11:56

Podczas prezentacji na Intel Developer Forum dyrektorzy Intel Corporation omówili kilka inicjatyw programowych i sprzętowych podejmowanych przez firmę w miarę intensyfikacji planów dotyczących produktów system-on-a-chip (SoC) opartych na rodzinie procesorów Intel Atom.

Przewidując pojawienie się miliardów dodatkowych urządzeń podłączonych do internetu, Renée James, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Software and Services Group, oraz Doug Davis, wiceprezes i dyrektor generalny Embedded and Communications Group, omówili ekspansję tych procesorów w obszarach szybkiego wzrostu, takich jak netbooki, tablety, elektronika użytkowa, systemy wbudowane i smartfony.

Podczas przemówienia w Moscone Center West w San Francisco James stwierdziła, że ściśle zintegrowane i zoptymalizowane oprogramowanie oraz platformy zapewnią nowy poziom wydajności oraz nowe możliwości, a także omówiła znaczenie tworzenia innowacyjnych doświadczeń w całym kontinuum osobistej technologii komputerowej - od komputerów PC do smartfonów, tabletów i samochodów, a także wielu podłączonych do internetu urządzeń elektroniki użytkowej.

Podkreślając płynność wrażeń podczas pracy z różnymi systemami operacyjnymi, James ogłosiła ogólną dostępność sklepu z aplikacjami do netbooków - Intel AppUp Center. Sklep Intel AppUp oferuje darmowe lub płatne gry oraz aplikacje rozrywkowe, społecznościowe i biznesowe zoptymalizowane pod kątem mobilności i rozmiarów ekranu netbooka. Aby zachęcić konsumentów do wypróbowania nowych aplikacji, których w przeciwnym razie mogliby nie kupić, Intel AppUp oferuje system „wypróbuj przed zakupem”.

James stwierdziła także, że otwarte systemy operacyjne – takie jak MeeGo Intela i Nokii udostępniany przez Linux Foundation – stymulują kreatywność, wynalazczość i innowacyjność deweloperów. Wspominając udział branżowych liderów, James omówiła dynamikę ekosystemu MeeGo, w tym szeroką gamę urządzeń na nim opartych oraz to, jak oprogramowanie firm trzecich oraz internetowe środowisko uruchomieniowe MeeGo (które ma być wydane w październiku) ułatwią pisanie aplikacji dla tych urządzeń. Davis z kolei przedstawił kompletną linię procesorów Intel Atom i wyjaśnił, jak firma dostarcza rozwiązania oparte na architekturze Intel na rynki inne niż PC. Podczas swojego przemówienia Davis zaprezentował „Tunnel Creek”, nową serię procesorów Intel Atom E60. SoC zaprojektowaną specjalnie pod kątem systemów wbudowanych, takich jak samochodowe systemy informacyjno-rozrywkowe, urządzenia inteligentnej sieci energetycznej oraz multimedialne telefony IP. Układ SoC integruje dodatkowe funkcje i oferuje otwartą magistralę.

Następnie Davis ujawnił szczegółowe informacje o nowym, konfigurowalnym procesorze Atom o nazwie kodowej „Stellarton”. Składa on się ze rdzenia Atom E60. połączonego z układem Altera FPGA w jednej obudowie, co zapewnia dodatkową elastyczność klientom, którzy chcą stosować własne mechanizmy wejścia-wyjścia lub akceleracji, a deweloperom pozwala na tworzenie wyróżniających się projektów poprzez szybkie reagowanie na zmieniające się wymagania.

Davis przedstawił również procesor Intel Atom CE4200. poprzednio znany jako „Groveland”. Ten układ SoC oferuje obsługę obrazu 3D, możliwość kodowania H.264 z wysoką rozdzielczością do takich zastosowań, jak synchronizacja między połączoną z siecią elektroniką użytkową a urządzeniami przenośnymi, a także obsługę wielu strumieni wejściowych. SoC jest wyposażony w funkcje zarządzania zasilaniem, które wyłączają nieużywane części układu.

Podczas przemówienia Davisa na scenie pojawili się przedstawiciele firm Microsoft, Dell i Visteon. Microsoft poinformował, że opracował wersję Windows Embedded Standard 7 i Windows Media Center przeznaczoną dla procesora Intel Atom i zademonstrował prototypowe urządzenia firm Acer i Asus. Dell pokazał rozkładane urządzenie oparte na procesorze Intel Atom, które ma wejść do sprzedaży w dalszej części roku. Visteon zademonstrował wykorzystanie procesora z serii E600 w platformie informacyjno-rozrywkowej następnej generacji. Davis wspomniał również o produktach mobilnych opartych na nadchodzącym układzie SoC o nazwie kodowej „Oak Trail”. Podczas demonstracji urządzeń mobilnych pokazano tablety ExoPC z systemem Microsoft Windows Embedded Standard 7, WeTab z systemem MeeGo oraz Cisco Cius z systemem Android.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)